31.12.2015

Dikim Metotları

Global Bilgiler  /  at  21:49  /  No comments


Plantuvar Dikimi
1+0 veya 2+0 yaşında çıplak köklü ibreli fidanlarda ve yeterli yağışa sahip yörelerde ve genellikle kazık köklü türlerde kullanılır. Plantuvar dikimi kaba ve orta tekstürlü topraklarda uygundur.

Bu yöntemde kullanılan çeşitli tiplerde plantuvar veya kama beli gibi aletler ile açılan yarığa dikim yapılır. Genellikle dikim, biri plantuvarı kullanan (plantuvarcı) ve diğeri de dikici olmak üzere iki kişilik bir ekiple yapılır.


Çukur Dikimi

Çukur dikimlerinde çukurda kenar dikimi, adi çukur dikimi, çukurda derin dikim, çukurda tepe dikimi, çukurda çukurlu tepe dikimi gibi yöntemler söz konusudur. Uygulamada çukurda kenar dikimi ve adi çukur dikimi metotları yaygın olarak kullanılmaktadır.


Çukurda Kenar Dikimi

Çıplak köklü ibreli fidanların dikiminde kullanılır. Belirlenen dikim noktalarında, çukurun dik kenarının oluşturulacağı alan önce ayakla hafif sıkıştırılır, sonra kazma veya çapa ile kök uzunluğundan en az 5cm daha fazla derinlikte, bir kenarı düz ve dik çukur açılır.

Çukurun dik kenarı eğimli arazilerde yamacın alt tarafında olur. Dikim işçisi, dikim sandığından çıkardığı fidanı, kök boğazı toprak seviyesinde kalacak şekilde bir avuç nemli toprakla çukurun dik kenarına tutturur. Bir eliyle fidan köklerini koruyarak diğer elindeki dikim çapası ile çukurdan çıkan nemli toprağı dik kenarın karşısından çekerek çukuru doldurduktan sonra dik kenarın karşısına geçerek ayaklarıyla "V" şeklinde sıkıştırır ve teras formu verir.

İnce tekstürlü topraklarda yapılan dikimlerde sıkıştırma işleminde çok dikkatli olunmalı, toprak fazla sıkıştırılarak kompaktlaştırılmasına neden olunmamalıdır.


Adi Çukur Dikimi

Çıplak köklü yapraklı fidanlar ile tüplü fidanların dikimlerinde kullanılır. Açılacak çukurun ebatları fidanların kök boylarına, kök sistemlerine göre istenilen derinlik ve genişlikte, köklerin tabii durumda dikimine imkân verecek şekilde olmalıdır.

Fidan çukurun ortasında dikim derinliğinde yerleştirilir, kökler toprakla iyice beslenerek fidanın dik durması sağlanır. Çukurdan çıkan toprakla çukur iyice doldurulur, ayakla bastırılarak sıkıştırılır. Toprak düzeltilip teras formu verilerek dikim tamamlanmış olur. Sıkıştırma işlemi ince tekstürlü topraklarda, kaba ve orta tekstürlü topraklara göre daha az şiddette olmalıdır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.