30.12.2015

EN KÜÇÜK ÜLKELER HANGİLERİDİR

Global Bilgiler  /  at  13:27  /  No comments

Vatikan
Global Bilgiler

İtalya’nın başkenti Roma’nın içinde sınırları duvarlarla çevrilmiş olan Vatikan dünyanın en küçük ülkesidir. 0.44 kilometrekare bir alana sahip olan ülkenin nüfusu ise 800 civarındadır. Bu nüfusun pek çoğu Vatikan'da kalıcı olarak yaşamamakla beraber çoğu bu ülkede iş için bulunmaktadır. Resmi olarak 1929 yılında İtalya ile imzalanan Laterano Anlaşması’yla ortaya çıkan Vatikan, dini bir yönetime sahip ve ülkenin başında Katolik Papa bulunmaktadır.

Monako
Global Bilgiler

Dünya’nın en küçük ikinci ülkesi olan Monako Fransa ve Akdeniz arasında bulunur. toplam alanı yaklaşık iki 1.5 kilometre kare olan ülkenin resmi olarak tek şehri Monte Carlo’dur. Kasinoları ve birçok sahil-otel konseptleriyle ünlü olan Monako dünya’nın en zengin insanlarını ağırlar. Ülkenin nüfusu ise yaklaşık 33,000

Nauru
Global Bilgiler

Güney Pasifik Okyanusu’nun 'Okyanusya' bölgesinde bulunan bu küçük ada ülkesi 22 kilometrekare alanıyla Dünya’nın en küçük ada ülkesi konumundadır. 2011 nüfus sayımında Nauru’da 9,322 kişinin yaşadığı tespit edildi. Ülke, 1900’lü yılların başında yaptığı zengin fosfat üretimiyle tanınmaktadır. Nauru 1968 yılında Avustralya’dan ayrıldı ve bağımsız oldu. Ülkenin resmi adı Pleasant Island’dır.

Tuvalu
Global Bilgiler

Tuvalu Okyanusya kıtasında, Havai ile Avustralya arasında bulunan minicik bir ülkedir. Beş mercan adası ve dört sığ kayalık adadan oluşan ülkede deniz seviyesinin beş metre üstünde hiçbir yer yok. Ülkenin toplam alanı ise yaklaşık on beş metrekaredir. Birleşik Devletler’den 1978 yılında bağımsızlığını kazanan ülkenin resmi adı Ellice Adaları ve 12,000 kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

San Marino
Global Bilgiler

İtalya tarafından dört tarafı çevrili olan ülke sadece 40 kilometrekare genişliğindedir. İtalya’nın kuzeyinde bulunan ülke 32,000 kişiye ev sahipliği yapıyor.

Lihtenştayn
Global Bilgiler

Lihtenştayn İsviçre ve Avusturya’nın arasında 90 kilometrekarelik bir alana yayılmış durumdadır. Ren Nehri’nin üstünde bulunan ülkenin nüfusu 36,000 kişi ve ülke 1806 yılında bağımsız oldu.

Marshall Adaları
Global Bilgiler

Yaklaşık 100 kilometrekare ile Dünya’nın en küçük ülkeleri arasında yedinci sıradadırlar. Ülke ayrıca Uluslar Arası Zaman çizgisine ve ekvatora da yakındır. Bu küçük devlet 68,000’lik nüfusu ile 1986 yılında bağımsızlığını kazandı.

Saint Kitts ve Nevis
Global Bilgiler

Yine yaklaşık 150 kilometrekarelik boyutuyla 50,000 kişiye ev sahipliği yapan ülke 1983 yılından beri Birleşik Krallık’tan bağımsızdır. Ülke Karayip Denizi’nde Porto Riko ve Trinidad-Tobago arasındadır.

Seyşeller
Global Bilgiler

Yaklaşık 150 kilometrekare boyutundadır. Bu ülkenin 88,000 sakini 1976 yılından beri Birleşik Krallık’tan bağımsız bir şekilde yaşar. Ülke Madagaskar’ın kuzey-doğusunda bulunur ve 100’ün üzerinde tropikal adaya ev sahipliği yapar. Bu ada ülke Afrika’nın en küçük ülkesi olarak gösterilir.

Maldivler
Global Bilgiler

Maldivler 200 kilometrekare alanıyla birçok şehirden bile daha küçük boyuttadır. Buna rağmen toplamda 1000 adet olan Hint Okyanusu adalarının 200’ü bu ülkede bulunmaktadır. Maldivler yaklaşık 400,000 kişiye ev sahipliği yapıyor.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.