30.12.2015

Fidan sökümü, seleksiyon ve sınıflaması

Global Bilgiler  /  at  17:05  /  No comments

Fidan hasadı, seleksiyon ve sınıflama

Fidan hasadından önce, fidanlıkta yapılan sayımlarla türlere göre fidan çeşitleri ve miktarları belirlenir. Fidan sayımları ekim yastıklarında m²’deki fidan sayısı, çizgi ekimlerinde ve repikaj yastıklarında ise m’deki fidan sayısı esas alınarak yapılır. Sayımlarda istatistiki değerlendirmeler yapabilecek yeterli yineleme yapılmalıdır. Sayı ile birlikte fidan yaşı ve boyları da belirlenerek ilgili cetvellere işlenir. Fidan hasadı vejetasyon periyodu sonunda iklime bağlı olarak geç sonbahar, kış veya erken ilkbaharda yapılır. Kışları ılıman Akdeniz ikliminde söküm kışın da yapılabilir. Sonbaharda geniş bir söküm zamanı vardır. Ancak ağaçlandırmalar erken ilkbaharda yapılacaksa fidanların saklanması için soğuk hava tesislerine gereksinim vardır. İlkbaharda da yağışlar nedeniyle söküm için toprağın tavda olduğu zaman kısa olabilir. Hasat zamanı belirtilen koşullara göre kararlaştırılır.

Fidan söküm işlemleri toprağın 25-30 cm altından geçirilen eğimli ve titreşimli bıçaklarla yapılır. Sökümlerde fidan söküm pullukları, küçük fidanlıklarda çatal bel ve bel kullanılabilir. Sökülen fidanlar işçiler tarafından veya bazı ekipmanlar kullanılarak toplanır. Söküm zamanında hava koşulları uygun olmalıdır. Sökümün sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde yapılması uygun olur. Güneşli ve rüzgârlı havalarda söküm yapılmamalıdır. Kılcal köklerin sıcakta, direkt güneşte veya kurutucu rüzgârda birkaç dakika kalmaları ölümlerine neden olabilmektedir. Sökülen fidanlar kutulara vb. kaplara konarak kökleri nemli çuval, yosun, telis ve benzeri materyalle kapatılmalıdır.

Sökülen fidanlar ambalaj hangarlarına alınır ve gölgede seleksiyona tabi tutulur. Hastalıklı, zayıf, zarar görmüş fidanlar atılır ve imha edilir. Kalan fidanlar genelde gözle seçilerek sınıflandırılır.
Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.