30.12.2015

Fidan üretiminde yararlı mikroorganizmalar (mikoriza)

Global Bilgiler  /  at  17:05  /  No comments

Kelime olarak mantar-kök anlamına gelir. Yararlı mikroorganizmalar mikorizalardır. Mikoriza fidan (kökleri) ve mantar arasında simbiyotik bir ilişki sonucu gelişir. Bu ilişkide ağaçlar mantarlara karbondioksit ve diğer bazı organik besin maddelerini sağlarken, mantarlar bitki köklerinin su ve mineral madde alımını kolaylaştırır ve hızlandırır. Mikoriza fidan üretimi ve ağaçlandırma sahalarında başarı için önemlidir. Ancak son zamanlarda mikoriza ile ilgili farklı görüşler oluşmuştur. Yapılan araştırmaların çoğunun sonuçlarına göre, mikorizaların kök hastalıklarını azalttığı ve fidanların abiyotik zararlılara (kuraklık ve diğer dış ekstrem koşullara) karşı toleransını arttırdığı, muhtemelen daha fazla mineral ve su alımı sağladığı belirtilmektedir (Tinus ve McDonald 1979, Landis 2008). 

Mikorizalı bitkilerin fosfor alımı mikorizasız bitkilere göre 4-5 kat fazladır (Savill ve Ark. 1997; Sanders ve Tinker’e atfen). Mikoriza ile ilgili olarak yapılan birçok araştırmaya göre de; kullanılan mikorizal mantara, toprak verimliliğine, ağaçlandırma alanlarındaki yerli mantara bağlı olarak fidanlık ve ağaçlandırma alanlarındaki sonuçlar değişebilmektedir. Ancak, yerli mantardan gelişen mikoriza özellikle kurak ve ekstrem koşullarda başarıya büyük katkı yapmaktadır. Nitekim mikorizaların, toprağın besin maddesinin az olduğu veya kısmen alınamayacak formda olduğu durumlarda çok önemli olduğu belirtilmektedir (Savill ve Ark. 1997).

Mantarlar aşılanabilmektedir. Ancak mantar fidanlık veya ağaçlandırma amacına katkı yapacak şekilde seçilmelidir. Her koşula uygun çok amaçlı bir mantar yoktur. Doğal koşullara uyum sağlamış mantar türleri yüksek nem ve besin ortamında yaşayamayabilir. Ancak bazı cinslerin (Thelepova, Laccaria ve Rhizopogon) ırkları, hem fidanlığa, hem de açık alana uyum gösterilebilmektedir (Landis 2008). Mantar türü, aşılama tipi ve aşı zamanı işlem amacına göre değişebilmektedir. Fidanlıklarda hastalıkları engelleme veya fidan büyümesini artırma amaçlı aşılamalar tohumlara uygulanabilmekte, toprağa veya büyüme ortamına karıştırılmakta veya süspansiyon olarak verilebilmektedir. Eğer amaç ağaçlandırma alanlarında fidan yaşama yüzdesini ve büyümeyi artırmaksa, ağaçlandırma alanlarına uyum sağlayan mantarlar aşılanmalıdır (Landis 2008). 

Mantarlar kültüre alınarak spor veya miseller halinde ortama bırakılabilir. Toprağa orman toprağı (funda toprağı) katılması mikorizayı artıran önemli bir işlemdir. Ancak funda toprağının mantar, böcek, nematod, yabani tohum içerme riski bulunmaktadır (Tinus ve Ark. 1979). Fidanlar mikorizasız olsalar da ağaçlandırma alanlarına dikildiğinde, genelde alandaki mantarlarla aşılanırlar. Toprakların çoğunda mikoriza bulunmaktadır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.