30.12.2015

FİDANLIK NE DEMEKTİR? FİDANLIKLARIN SINIFLANDIRMASI NASIL YAPILIR?

Global Bilgiler  /  at  17:05  /  No comments

Global Bilgiler

Fidanlık Ne Demektir?

Kısaca “fidan” üretilen tesisler olarak tanımlanmaktadır.

Orman Fidanlığı:
“Odun üretimi, toprak koruma ve su rejimini düzenleme veya estetik amaçlarla orman kurulması için dikilecek fidanların yetiştirildiği tesislere” denir.
Daha kısa bir tanım, “orman ağaçlandırmaları için fidan yetiştiren tesisler” şeklindedir.

Fidanlıkların sınıflandırılması

Fidanlıklar genel olarak, mülkiyet, büyüklük, süreklilik, üretim teknikleri ve işlevsellik açılarından sınıflandırılabilir.

Mülkiyet açısından: 

Fidanlıklar devlet fidanlıkları veya özel teşebbüse ait fidanlıklar olarak ayrılabilmektedir. Ülkemizde orman ağaçlandırmalarında kullanılacak fidanlar genelde devlet fidanlıklarında üretilmektedir. Son yıllarda devlet fidanlıklarında park ve bahçelerde kullanılacak fidanlar da üretilmektedir. Özel fidanlıklar ise genelde park ve bahçelerde kullanılacak fidanların üretim ve ticareti ile uğraşmaktadır. Yabancı ülkelerde (A.B.D., Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre, Hollanda, İsveç, Finlandiya vd.) büyük özel fidanlıklar orman ağaçlandırmalarında ve diğer amaçlar için kullanılabilecek fidanları üretmektedirler. Bu ülkelerde ve diğer bazı ülkelerde uzmanlaşmış firmalar, üretimi özel bilgiler gerektiren orman fidanlarını da yetiştirebilmektedirler. Ülkemizde özel fidanlıklar henüz orman ağaçlandırmaları için fidan yetiştirme aşaması içinde bulunmamaktadırlar.

Büyüklük açısından:

Geçmişte alanı 20 hektardan büyük olan fidanlıklar “büyük fidanlık”, 20 hektardan küçük olan fidanlıklar “küçük fidanlık” olarak isimlendirilmiştir. Bu ayrım genelde açık alanda fidan üretimi esas alınarak yapılmıştır. Ancak günümüzde sera tesisleri ve kaplı fidan üretimi tekniklerinin gelişmesi ile birlikte bu tesislere sahip küçük fidanlıklar, alanı daha büyük olan fidanlıklardan daha fazla üretim yapılabilmektedir.

Süreklilik açısından:

Fidanlıklar için geçmişte “geçici fidanlıklar” ve “devamlı fidanlıklar” sınıflamaları yapılmıştır (Saatçioğlu 1976b).

Geçici fidanlık bir amaç için (örneğin; yangın alanlarının onarımı, bozuk bir ormanın bitkisel onarımı), belirli bir süre fidan yetiştirildikten sonra kapatılan fidanlıklardır. Günümüzde esas olan fidanlıkların, yetişmiş elemanlarla sürekli ve kaliteli fidan üretecek şekilde planlanmalarıdır. Burada ülkemiz açısından açıklanmasında yarar görülen bir konu bulunmaktadır. Ülkemizde ağaçlandırmalar da dâhil ormancılık hizmetleri genelde dağlık alanlarda ve deniz seviyesi ile 2000-2500 m yükseltiler arasında yürütülmektedir. Yükseklerde (1500-1600 m yükseltiler) kurulacak ve yalnız kaplı fidan üretecek fidanlıklar (örneğin, Alanya-Söğüt fidanlığı), yüksek alan ağaçlandırmaları açısından önemlidir. Bu fidanlıklar alçak mıntıka fidanlıklarında fidanların erken sürmesi ve benzeri birçok olumsuzluklarını giderebilecek tesislerdir. Alanları küçük de olsa, bu fidanlıkların bilgili elemanlar tarafından devamlı fidanlık mantığı içinde işletilmesi ağaçlandırma başarısını arttıracaktır. Bu fidanlıklardan yapılacak kaliteli kaplı fidan üretimi, Türkiye’de ormanların tahribi sonucu yüksek kuşakta oluşan çıplak alanların yeniden ormana kavuşturulmasında önemli işlevler yapılabilecektir. Devamlılığı olan bu fidanlıklar, geçici fidanlıklardan farklı tesislerdir.

Fidan üretim tekniğine göre:

“çıplak köklü fidan üreten fidanlıklar”, “kaplı fidan üreten fidanlıklar” veya “çıplak köklü ve kaplı fidan üreten fidanlıklar” olarak sınıflandırılmaktadır. Günümüzde fidanlıklar genel olarak “çıplak köklü ve kaplı fidan üreten fidanlıklar” olarak işlev yapmaktadırlar.İşlevsellik açısından:
“üretim ve satış fidanlıkları” veya “satış fidanlıkları” olarak sınıflandırılmaktadır. Bazı fidanlıklar üretim ve satış işlevlerini yaparken, bazıları üretim yapmazlar ve sadece satış fidanlığı konumundadırlar. Satış fidanlıkları, genelde park ve bahçelerde kullanılan fidanları, üretim fidanlıklarından satın alarak depolanmakta, gerekli durumlarda repikaj (şaşırtma) yaparak ve satışa sunmaktadır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.