31.12.2015

Suni Gençleştirme Çalışmalarında Başarının Tespiti

Global Bilgiler  /  at  21:49  /  No comments

Fidan sayımlan yeni fidan dikilmiş bölmeler ile istenilen seviyede basan elde edilmemiş ve takip edilen bölmelerde yapılacaktır. Suni gençleştirme alanlarında, ilk fidan dikimini takip eden ilkbahar mevsiminde fidan sayımı yapılmayacak, takip eden sonbahar mevsiminden itibaren sayımlara başlanacak ve daha sonraki sonbaharda sayımlar tekrarlanarak bu durum fidan sayım tutanaklarında belirtilecektir.


Suni gençleştirme alanlarının başarılı sayılabilmesi için dikimden sonra iki vejetasyon mevsimi geçirmiş olan bir bölmede sonbahar fidan sayımlarının, homojen dağılımlı olması kaydıyla %80 olması gerekmektedir. 2 vejetasyon dönemi geçirmiş ve en az %80 başarı sağlanmış suni gençleştirme bölmelerinin takibine son verilecektir. Yukarıda belirtilen oranda ve şartlarda basan sağlanamamış, basan oranlan tamamlama dikimleri ile yükseltilmiş bölmelerin takibine en az bir yıl daha devam edilecek ve fidan sayımlan yapılacaktır.

Ancak bu konudaki araştırma sonuçlan alınana kadar stebe açık yan kurak alanlar ile karstik alanlarda takip süreleri sonunda belirlenen basan oranlarına erişilemeyen suni gençleştirme alanlarından %60-80 arasındaki basan oranlarındaki alanlar, bölge müdürlüğünce oluşturulacak komisyon tarafından incelenerek takip sürelerinin devamı hakkında ayrıca karar verilecektir.

Serpme ekim metodu ile yapılan suni gençleştirme uygulamalarında başarının tespiti, tabii gençleştirme çalışmalarındaki süreler dikkate alınarak aynı teknikle yapılacaktır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.