31.12.2015

Türklerde 2000 Yıllık Avcılık Geleneği

Global Bilgiler  /  at  02:00  /  No comments

Kartalla avcılık Türklerin en eski avlanma şekillerinden biridir. Günümüzde bu gelenek Kazak Türkleri tarafından sürdürülmektedir. Kazak Türkçesinde, kartalı yakalayıp eğiten ve avda kullanan kişilere (kusbegi) kuşbeyi denilmektedir. 

Batı Moğolistan`da her yıl Ekim ayının ilk haftasonunda yapılan kartal festivali bu yıl da birbirinden güzel görüntüler ortaya koydu. Moğolistan`da her yıl düzenlenen ve Kazak avcıların hız ve çevikliklerinin test edildiği Altın Kartal Avı Festivali ismiyle yapılan etkinlikte birbirinden güçlü kartallar yarıştı.

UNESCO`nun Dünya Mirası listesinde de yer alan bu festivalde geleneksel Kazak kostümleri giymiş yarışmacıların elindeki özel eğitilmiş kartallar hünerlerini sergiledi.

2 bin yıllık bu göçebe geleneğini sürdüren Kazak erkekleri her yıl Bayan Ölgii ilinde bir araya gelip kartallarını sergiliyor. Bu festival 1999`dan beri yapılmaktadır. Festivale her yıl yerli ve yabancı olmak üzere çok sayıda turist de katılmaktadır.

Bir kartalın "kıran" yani iyi avcı olup olmadığı, yarış atı gibi, dış görünüşünden de belli olur.
İyi kartallar genelde büyük başlı, iri gagalı ve çökük gözlü olurlar. Kanat tüyleri büyük, paçaları kızıl ve dilinin altında parmak büyüklüğünde siyah bir ben bulunur. Ayakları ise kalın ve pütürlüdür.

Günümüzde Kazak Türkleri arasında kartalla avcılık geleneği en iyi şekilde Moğolistan Kazakları arasında muhafaza edilmiştir. Kazaklar, Çin, Moğolistan ve Rusya sınırları bölgesinde Altay Dağları eteklerinde binlerce yıllık gelenekleri olan "Altın Kartal Avı Festivali`ni halen sürdürüyorlar.

Share
Posted in: , Posted on: 31.12.2015

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.