30.12.2015

Dünyad'aki Utanç Duvarları

Global Bilgiler  /  at  14:07  /  No comments

Brezilya'nın Sao Paulo kentinde zengin yerleşim yerleri ve fakir "favelaları" (mahalle) birbirinden ayıran yegâne şey, iki bölge arasına örülmüş derme çatma bir duvar. Güney Amerika'nın en zengin şehrinde, aylık gelirin 100 doların altında olduğu favelaların bulunduğu bölgeye, biraz da kinayeli bir isim verilmiş: Paradiso. Yani cennet. Son 2 yılda, suç oranının yüzde 40 arttığı Paradioso, ülkenin en sorunlu bölgelerinden Duvarı, zenginler fakirlerin kendi bölgesine geçmelerini önlemek için ördürmüş. Bu çarpıcı karede, bir yanda tenis kortları ve lüks evler, bir yanda da dökük gecekonduları görmek mümkün. 

Güney Amerika ülkesi Peru’nun başkentindeki 3 metre yüksekliğindeki duvar kentin yoksul ve zengin mahallelerini birbirinden ayırıyor. Tepesi dikenli tellerle kaplı bu “utanç duvarı”nın varlığı ülkedeki insan hakları örgütleri tarafından protesto ediliyor. “Utanç duvarı” olarak adlandırılan bu duvar başkent Lima'nın zengin semti San Juan de Miraflores ile yoksul mahallesi Surco’yu birbirinden ayırıyor. Duvar, suç oranının yüksek olduğu bu bölgede yaşayanların yakındaki zengin semtlerinde hırsızlık yapmasının önüne geçmek için örülmüş. Duvarı protesto eden gruplar geçtiğimiz günlerde burada yaşayan çocuklara yönelik bir proje gerçekleştirdi. Proje için çocuklara boya ve fırçalar dağıtıldı. Yaşadıkları bölgeyi çevreleyen renksiz ve kasvetli duvar çocuklar tarafından rengârenk resimlerle kaplandı.
 

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.