31.12.2015

Zamanın durduğu yer

Global Bilgiler  /  at  01:59  /  No comments


Fransa’daki Oradour-sur-Glane adlı bu hayalet kasaba tarihinde büyük bir acı saklıyor. Fransa’nın Limoges kenti yakınlarındaki bu küçük kasaba, 10 Haziran 1944 günü karanlık bir sessizliğe gömüldü. Çünkü o gün 207’si çocuk olmak üzere 642 kişi, Alman olmayan gönüllü Nazi subaylarından oluşan Waffen SS birliği tarafından katledildi. Katliam, müttefik askerlerinin Fransa’nın Normandiya bölgesine çıkmasının ve ülkenin içlerine doğru ilerlemeye başlamasının sadece 4 gün sonrasında gerçekleşti. Normandiya Çıkarması, Naziler için sonun başlangıcıydı. Fakat Oradour-sur-Glane’deki katliama engel olmak için çok geçti. Nazi subayları, bir zamanlar çocukların sokaklarında oyunlar oynadığı kasabayı cehenmeme çevirmişti bile. Kasabanın erkekleri ahıra, kadın ve çocuklar ise kiliseye götürüldü. Robert Hébras o zamanlar 19 yaşındaydı:

“Bizi ahırda, silahla taramaya başladılar. Ölenler birbirlerinin üstüne devriliyordu. Ben onlardan birinin altında kaldım. Sonra yanık kokusu gelmeye başladı. Ahırı ateşe vermişlerdi. O sırada oradan kaçtım”

Robert Hebras’nın annesi ve kız kardeşi ise işte bu kilisede yanarak can veren 207 çocuk ile 247 kadının arasındaydı. Kasabada katliam emrini kimin verdiği bir türlü bulunamadı, Fransızların herhangi bir direniş gösterip göstermediği anlaşılamadı.

Oradour kalıntıları ise tarihten acı bir sayfa gibi ayın yerde durmaya devam ediyor.

Fransa kasabayı olduğu gibi bir açık hava müzesi olarak korumaya kararlı.

Kasabada yıkıntılar arasında belediye başkanını kullandığı arabayı da görmeniz mümkün. 


Share
Posted in: , , Posted on: 31.12.2015

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.