26.01.2016

Akıllı telefonlarda pil ömrü sorunu

Global Bilgiler  /  at  02:36  /  No comments

Pil ömrünü en fazla tüketen 10 uygulama
Facebook
Google Play Store
Facebook Sayfa Yöneticisi 
BBM
Words With Friends 
Instagram 
Facebook Messenger 
ooVoo Video Call Text & Voice 
ChatON Voice & Video Chat 
The Weather Channel

Telefonun Pil Ömrünü Uzatmak İçin 5 Temel İlke
Parlak ekran görüntüleri
Eğer parlak ekran görüntüleri kullanıyorsanız pil ömrünüzden %20'sini bu görüntüler yiyor demektir. Aşağıda sizlere bununla ilgili iki tane görsel sunacağız.

Bu da pil ömrü canavarı

Pil ömrü dostu


Adobe Flash etkinleştirmesi
Eğer işinize o an yaramıyorsa Adobe Flash'ı mutlaka kapatın. Adobe Flash, telefonunuzun pil ömrünü oldukça kısaltan bir uygulamadır.

Titreşimin kapalı olmasına özen gösterin
Telefonunuzun ekranına dokunurken ki titreşim özelliğinin, pil ömrünün kısalmasına ne kadar etki ettiğine çok şaşırabilirsiniz. Gün içerisinde yaptığınız bir çok işlem sırasında sürekli olarak titreşim halinde olan cihazınızın pil süresi çok çabuk tükenecektir.

Telefonunuzu doğru oda sıcaklığında şarj edin
Yaz aylarında bulunduğumuz şu günlerde havaların ne kadar sıcak olduğuna hepimiz şahit oluyoruz. Çoğu zaman sıcaklardan bunalıp daha serin ve hava sıcaklıklarının standart seviyelerde olduğu bir yerde olmaya ihtiyaç duyarız. Telefonlarında aynı dertten muzdarip olduğunu söylersek "şakanın sırası mı" demeyin, gerçekten de etkiliyor. Çok soğuk ya da çok sıcak ortamlarda şarj edilen cihazın ömrü, normal sıcaklığın olduğu bölümde şarj edilen cihaza göre çok daha kısa sürede tükeniyor. Ortalama sıcaktan kastımız "15 ila 25 derece sıcaklıklar arası"

Uygulamalarınızı güncel tutun
Uygulama geliştiricileri genel olarak uygulamaları tasarlarken pil ömrüne olumsuz yönde fazla etki etmezler, fakat zaman içerisindeki güncellemelerden sonra telefonunuzun şarj durumunda ciddi düşüşler yaşayabilirsiniz. Bu sorunla karşılaşmamak için de uygulamalarınızı sürekli olarak güncel tutmanızda fayda var.


Cep telefonunun batarya ömrünü uzatmanın 12 yolu

1- Telefonunuzun ekran parlaklığını düşürün. Aşırı parlaklık gözlere zarar verdiği gibi telefon bataryasının da kısa zamanda tükenmesine neden oluyor. Kamera, internete bağlanma, sosyal ağ programları sırasında harcanan enerji ekran parlaklığının fazla olması nedeniyle neredeyse iki katı hızlı bir şekilde azalıyor. Ekran parlaklığını daha az bir seviyeye indirerek daha uzun süre telefonunuzu içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

2- Otomatik parlaklığı açın. Ayarlar sekmesinin ardından görüntü daha sonra ise parlaklık alanından otomatik parlaklığı açarak da daha uzun bir batarya ömrü sağlayabilirsiniz.

3- Bluetooth özelliğinizi kapatın. iPhone'un alt kısmında bulunan ekranı yukarı doğru kaydırmak suretiyle karşınıza çıkan menüde Bluethooth işaretine dokunarak özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Bu sayede telefonun pilinin hızlı bir şekilde azalmadığını fark edeceksiniz.

4- 3G özelliğini kapatın. Bluethooth dışında batarya ömrünü kısaltan bir diğer özellik 3G. Bu özelliği kullanmadığınız zamanlarda kapatarak aradaki farkı kısa bir süre içinde anlayabilirsiniz. Telefonunun ayarlar menüsündeki Hücresel kısmından "Ses ve Veri" seçeneğinden 3G yerine 2G'yi aktif edebilirsiniz.

5- Batarya ömrünü azaltan uygulamalarınızı kontrol edin. Eğer iPhone'un son yazılımı olan iOS 8 yazılımını kullanıyorsanız telefonunuzda bulunan uygulamalarının her birinin ne kadar batarya harcadığını kullanın. Kullanmadığınız ve batarya ömrünüzü kısaltan uygulamaları kaldırmanızda fayda var. Telefonunuzun genel bölümünden kullanım sekmesine ardından da batarya kullanımı alanını seçebilirsiniz.

6- Arka plan uygulamalarını da kaldırın. Ayrıca arka planınızda bulunan uygulamanızı da kaldırarak bataryanızın kullanım süresini uzatmanız mümkün. Uygulamayı kaldırmak için ayarlar alanından genel bölümünü daha sonra ise arka plan uygulamalarını yineleyebilirsiniz.

7- Bildirimlerinizi kapatın. Sosyal ağlarınızdaki son değişiklikleri haber veren bildirimleri kapatarak bataryanızı kurtarabilirsiniz. Yapmanız gerek sadece telefonunuzun ayarlar bölümüne girmek ve bildirimleri kapat alanını tıklamak.

8- Hareketli arka planlardan vazgeçin. Telefonunuzun bataryası üzerinde önemli bir etken de arka plan değişimleridir. Hareketli arka planları her ne kadar kullanıcıyı görsel anlamda memnun etse de pil ömrünü azalmasını sağlayan önemli etmenlerden. Ayarlardan duvar kağıdı bölümüne giderek hareketli arka planlarınızı sabitleştirebilirsiniz. Böylece bataryanız daha uzun süre dayanacaktır.

9- GPS özelliğini kapatın. Sosyal ağlarda yer bildirimlerinin kullanımı konusunda avantaj sağlayan GPS özelliği ne yazık ki bataryanızın ömrü için dost değil. Konum servislerini kapatarak GPS'i etkisiz hale getirebilirsiniz.

10- 'Anında İlet' özelliğini kapatın. Mail kutunuza gelen iletilerin doğrudan telefonunuza yönlendirilmesini sağlayan Anında İlet özelliğinin kapatılması batarya sorununuzu ortadan kaldıracaktır.

11- Ekranı kilitleme süresini kısaltın. Telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda ekran ışığının otomatik kapanmasını sağlayan sürenin 1 dakika olduğundan emin olun. Bu sürenin uzaması bataryanın kısa sürede tükenmesi anlamına geliyor.

12- Bataryalı kılıf alın. Telefon şarjının daha uzun süre gitmesi için telefonunuza alacağınız bataryalı kılıf sizi bu dertten kurtaracaktır. Şimdilik sadece iPhone 6 için kullanıma sunulan kılıfların kısa sürede iPhone 6 Plus için de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Share
Posted in: Posted on: 26.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.