26.01.2016

ANGUT VE SUNA ÖRDEKLERİ

Global Bilgiler  /  at  21:08  /  No comments

Suna (Tadorna tadorna)

Global Bilgiler
Ördekgiller (Anatidae) familyasından 58-71 cm boyunda, 110-133 cm kanat açıklığında ait bir ördek türü.
Yaşam alanları, sulak alanlardır. Beyaz ağırlıklı gövdesi sayesinde kolayca tanınan iri bir ördektir. Başı koyu yeşil, göğüs kuşağı kızıl, gagası ve bacakları pembedir.

Anavatanı Fas'tan Asya ve Çin'e kadar. Göl ve nehir kıyılarındaki sazlıklarda yaşarlar. Kafeslerde en çok görülen ördeklerdendir. Diğer ördeklerle uyum sağlamakta bazı problemler çıkabilir ayrı tutmakta fayda vardır. Mutlaka temiz su bulunan havuzlara ihtiyaçları vardır. Dişiler yumurtlamak için doğada tavşan oyuklarını seçerler. Sizde bunu toprağa gömdüğünüz yumurtlama kutusu ve bir tünelle sağlayabilirsiniz. Kutunun eni, boyu 35 cm ve yüksekliği 35 cm, tünelin çapı 15 cm ve uzunluğu 30 cm olmalıdır. Bakımı çok kolaydır. Erkeklerin boyunlarında siyah halka olur dişilerin gözlerinin etrafı ve başları beyazdır. 

BESLENME: Yumurta yemi dışında, buğday, mısır gibi tohumlar ve bolca yeşillik. Erkekler iki yaşında olgunluğa ulaşırlar. 

ÜREME ZAMANI: Mart ayı üreme zamanları olup yıılık 8-16 yumurta yaparlar kuluçka süreleri 28 gündür 

Yuvarlak gövdeli, büyük gövdeli, uzunca bacaklı bir ördektir. Gövdesi koyu turuncu-kızıl renklidir. Uçuşta büyük beyaz kanat örtüsü lekesi belirgindir. Gagası ve bacakları siyahtır. Erkeğin kafası krem rengidir, dar ve siyah boyun halkası vardır, dişisinde boyun halkası yoktur ama daha açık renkte bir maske hissi verir. Gri, beyaz ya da koyu renkli kafalı kaçak akrabalarıyla karıştırmaktan kaçınmalıdır. Uçuş sırasında kaza benzeyen sesi genizden gelir, gür ve hüzünlüdür.

Angut (Angıt) (Tadorna ferruginea)

Ördekgillerden, tüyleri kiremit renginde, evcilleştirilebilen bir dalıcı ördek türü yaban kuşudur. Divânu Lügati't-Türk'de, "انگت anğıt" "Ördeğe benzer kızıl renkli bir kuş, angıt."[1] şeklinde tanımlanır. "Tadorna" cins adı Kelt kökenli olup, "benekli (alaca) su kuşu" ve "Ferrugo" Latince'de "demir pası" anlamındadır.
Angıt kuşları 58–70 cm boyunda olup, 110–135 cm kanat genişliğine sahiptir. Kuzeybatı Afrika ve Etiyopya'da türün oluşturduğu küçük yerleşik topluluklar bulunsa da, türün gerçek yerleşim bölgesi güneydoğu Avrupa'dan Orta Asya'da güneydoğu Çin'e kadar olan bölgelerdir. Kuşlar çoğunlukla kışları geçirmek üzere güney Asya'ya göç ederler.
Bu kuş türü iniş yaparken rüzgarı arkasına alarak indiği için sağlıklı bir iniş yapamayarak yuvarlanır. Bu özelliğinden teşbih yapılarak argoda da kullanılır. Suna ile birlikte Tadornacinsinde yer alır. Angıt kuşları, yeryüzündeki kuş türleri arasında tek eşli olan nadir türlerden birisi. Eşi ölen angut kuşlarının, başka bir eş ile bağlantı kurmayıp ölen eşinin arkasından yas tuttuğu bilinir.
Tibet ile Moğolistan'da ve Slav mitolojisinde kutsal kabul edilmektedir.
Suna (Tadorna tadorna), ördekgiller (Anatidae) familyasından 58-71 cm boyunda, 110-133 cm kanat açıklığında ait bir ördek türü.

Angut'un Sadakati 

Herkesin haksız bir şekilde kullandığı bir ifadedir 'Angut'. 

Global Bilgiler
Biri laftan anlamayınca, boş boş bakınca ya da aptallık edince hemen 'Angut musun?' der günümüzün insanı. 

Angut'un aslında bir kuş olduğunu bilmeyen bir sürü insan var ülkemizde. 

Özelliği nedir bilir misiniz? 

Angut kuşunun eşi öldüğü zaman yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan o da ölene kadar onun başucunda bekler. 

İşte bu canlının yaptığı en büyük 'Angut'luk budur. Ayrıca bu olay bütün Angut kuşları için geçerlidir, arada bir görülen bir şey değildir. Dişi olsun erkek olsun bütün Angut kuşlarının 

Çok ürkek bir hayvan olmasına rağmen eşinin ölüsünün başında bekleyen Angut kuşuna elinizi uzatsanız dahi oradan kaçmaz. 

Bu kuş türü iniş yaparken rüzgarı arkasına alarak indiği için sağlıklı bir iniş yapamayarak yuvarlanır. Bu özelliğinden teşbih yapılarak argoda da kullanılır. Suna ile birlikte Tadorna cinsinde yer alır. Bu kuş, eşi ölürse başka bir eş ile bağlantı kurmayıp ölen eşinin arkasından yas tutar.

Angut ve Suna Ördeği Ülkemizde koruma altına alınarak AVLANILMASI YASAKLANMIŞ TÜRLERDENDİR.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.