12.01.2016

ARI ÜRÜNLERİ

Global Bilgiler  /  at  20:13  /  No comments


BAL

Bal; yüzlerce yıldır insanların birçok derdine derman olan harika besin, küçücük bir yaratığın olağanüstü bir düzen içerisinde meydana getirdiği mucizevi madde... Sanıyoruz ki bal, yukarıdaki tanımlamaları gerçekten hak ediyor. Ama bal gerçekte nedir? Bal, bal arıları tarafından çiçeklerden toplanan nektarın ve bazı ağaçlardan elde edilen salgıların, yine bal arıları tarafından işlenmesiyle oluşan tatlı bir besindir.

Bal, karbonhidratlar yönünden zengin bir besin olup ayrıca, su çeşitli proteinler, vitaminler (özellikle C vitamini) ve mineraller içerir. Balın kokusu, rengi, görünümü, tadı ve kristalleşmesi balın alınmış olduğu bitki kaynağına göre farklılık gösterir.

Bal çok uzun zamandan bu yana insanlar tarafından bir şifa kaynağı; olarak bilinir. Gerçektende son zamanlarda yapılan çeşitli bilimsel araştırmalarla bu durum ispatlanmış ve balın gerek antimikrobik gerekse antioksidan etkileri başta olmak üzere yararlı birçok etkileri ortaya çıkarılmıştır.

Bu yüzden biz diyoruz ki sağlıklı yaşam için balı seçin, baldan vazgeçmeyin... 

ARI SÜTÜ


Arı sütü, bal arılarının bir başka sırrı. Su,proteinler, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve çeşitli elementler. İhtiyacınız olan başka birşey kaldı mı?

Arı sütü saf olarak kullanıldığı gibi balla karıştırılarakta alınabilir.Günlük birim ağırlık başına 1.3 mgr.arı sütü en az 4 hafta süreyle ve yılda 2-3 kez olmak üzere kullanılmaldır.Arı sütü alışkanlık yapmaz ve her yaşta herkes tarafından kullanılabilir.

POLEN
Binbir çiçekten gelen sağlık. Arıların DOĞRUDAN DOĞADAN bizlere sunduğu bir başka harikabesin; Polen (çiçek tozu). İçerdiği vitaminler, çeşitli elementler ve aminoasitlerle tam bir besin ve sağlık deposu. Yararlarını bizden duymaktansa neden kendiniz deneyip görmüyorsunuz? Düzenli olarak polen kullanın, yaşamın tadına varın. Polen tek başına yenilebildiği gibi bal su ve sütle karıştırılarakta alınabilir. Sabah akşam; büyüklerde 1-2 tatlı kaşığı küçüklerde 1-2 çay kaşığı kullanılması tavsiye edilir. Bu kür 2 ay devam etmeli ve yılda 4 kez tekrarlanmalıdır.

PROPOLİS
Propolis,doğal antibiyotik; hem kendisi hem değeri ülkemizde pek bilinmeyen bir başka arı 
ürünü. İçerdiği 150'ye yakın bileşik ve 20'den fazla mineralle, bu doğal antibiyotiğin yurt dışında birçok kullanım alanı vardır. Bunlardan bazıları, bayanlara yönelik vücut bakım kremleri, sabunlar, dişmacunları, ağız ve diş sağlığı ürünleri, besin tabletleri hazırlanması gibi ilaç ve kozmetik sanayi alanlarıdır.

Ayrıca propolisin bağışıklık sistemini kuvvetlendirip vücudun hastalıklara karşı direnci arttırdığı ve deride görülebilecek yanık, kesik, yara gibi rahatsızlıklarda iyileşmeyi hızlandırdığı belirlenmiştir. İnanıyoruz ki konuyla ilgili bilimsel çalışmalar devam ettikçe bu arı ürünü de hem ülkemizde hem dünyada hak ettiği yeri alacaktır.

ARI ZEHİRİ
Arı zehiri, bileşenleri dolayısıyla farmokolojik olarak aktif bir etkiye sahiptir. Arı zehirinin, bazı romatizmal hastalıklarda ve MS hastalığı diye bilinen Multiple Sclerosis hastalığında ya doğrudan ya da bazı ilaçların etken maddesi olarak kullanılması ile ilgili çalışmalar son yıllarda yurt dışında artmıştır. Arı zehirinin yararları yapılan bilimsel çalışmalar arttıkça daha iyi anlaşılacak ve o, insanlar için (dolayısıyla arıcılar için) çok daha değerli bir arı ürünü haline gelecektir.

BALMUMU
Balmumu baldan sonra en çok bilinen arı ürünüdür. Kendisini biliyoruz ama değeri hakkında yeterince bilgimiz var mı?

Şöyle bir bakalım; balmumu,kozmetik sanayinde çeşitli vücut bakım kremleri,yüz maskeleri, losyonlar, rujlar, yağlar, dudak koruyucuları üretiminde kullanılır. Mum yapımında ise dumansız ve kendine has kokusu ile daha uzun süre yanmasından dolayı çok önemli bir ham maddedir.

İlaç sanayinde ve diş hekimliğinde çeşitli krem ve merhemlerin üretiminde, bazı hapların kaplanmasında kullanılır.Ayrıca su geçirmez malzemelerde,mobilya ve zemin cilalarında, optik lenslerin parlatılmasında, sakızlarda ve mürekkeplerde az da olsa kullanım alanı bulur.

Ama asıl kullanım tabiiki arıcılıktır. Çünkü balmumu, arıların bal doldurdukları peteklerin ana hammadesidir. Fakat tüketilen petekli ballarla birlikte bu değerli ürün de ziyan olmaktadır.Gelin bu değerli ürünü daha bilinçli tüketelim,hem arıcılığa hem de ülkemiz ekonomisine katkı sağlayalım.

Share
Posted in: , , , , , , , Posted on: 12.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.