29.01.2016

Arin Gölü

Global Bilgiler  /  at  13:49  /  No comments

İli:Bitlis
İlçe:Ahlat- Adilcevaz               
Yüzölçümü:1657 ha.
Van Gölünün kuzey kıyısında yer alan bir göldür. Göl Van gölünün 5 m kadar daha yüksek olduğu zamandan kalmıştır. Van gölünden dalga ve akıntıların oluşturduğu 1000 m genişlik, 4 m yükseklikte kıyı kordonu ile ayrılmıştır.
1657 hektar alana sahip göl, deniz seviyesinden 1650 m yüksekliktedir. Dünya ölçeğinde tehdit altında olan Dikkuyrukların üreme alanı olan göl göçmen kuşların önemli göç yolları üzerindedir. Boz ördek ve Macar ördeğide alanda üremektedir. Son zamanlarda Sakarmeke ve Elmabaş patka pakta gözlemlenen gölde ayrıca: dikkuyruk, uzunbacak, kızılbacak, Van Gölü martısı, Karabaş martı, angıt, Kılıçgaga, Kaşıkgaga, Küçük batağan, Yeşilbacak ve Kızkuşu yaşamaktadır.
Süphan Dağında yer alan sodyum kaynakları derelerle göle taşındığından dolayı göl suları sodalıdır. Göl kıyılarında Esenkaya, Karşıyaka, Göldüzü köyleri bulunur. Derelerle beslenen gölün dışa akışı yoktur, yani kapalı havzadır. Sığ olan göl yazın yarısı kurur. Sodalı gölde balık yaşamadığı gibi bitki örtüsü sadece dere ağızlarında küçük öbekler halindedir. Arin gölünden 1.000.000 ton sodyum karbonat üretilebileceği tahmin edilmektedir.
Arin Gölü, Van Gölü'nün hemen güneyinde, Van Gölünden alçak bir sırtla ayrılan tuzlu sığ bir göldür.  Göle tatlı su sızıntısının olduğu kıyılarda küçük bataklıklar mevcuttur.
Boz ördek, Macar ördeği ve dik kuyruk alanda üreyen en önemli türlerdir. Üreme mevsimi sonrasında gölde dik kuyruk sayısı 750'ye ulaşmaktadır. Bu türler Arin Gölü'nün uluslararası öneme sahip sulak alanlar içerisinde yer almasını sağlamaktadır.
Koruma Statüsü:
Alanın herhangi bir koruma statüsü bulunmamaktadır.
Sulak Alanın Kullanım Durumu:
Göl çevresinde yer alan bataklıklar ile otlaklarda hayvancılık yapılmaktadır.
Göl çevresinde kuru hububat tarımı yapılmaktadır.
Sulak Alanı Tehdit Eden Faktörler:
Avcılık:
Göl kenarında yerleşik olan köy ve kasaba halkının yanı sıra dışarıdan gelen avcılar tarafından gölde kaçak avcılık yapılmaktadır.

Share
Posted in: , , Posted on: 29.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.