26.01.2016

AV FİŞEĞİ KULLANIMI

Global Bilgiler  /  at  20:17  /  No comments

Saçma tanelerinin toplu gitme ve dağılımını etkileyen bir takım faktörler vardır. Bunlar, namlu uzunluğu, saçma tanesinin büyüklüğü, tapanın yapısı, ara hedefler, atış mesafesi, şok derecesi, silahın tipi,barut miktarı ve cinsi, atış açısı, dokuların elastikiyeti ve direnci, ayrıca rüzgar, nem, sıcaklık gibi çevresel koşullar şeklindedir ..

Namlu boyu kısaldıkça saçma tanelerinin toplu gitme mesafeleri de kısalır ve dağılım alanları da büyür.

Örneğin, 8 nolu saçma tanesi kullanılarak 76 cm uzunluğunda şoklu namlu ile 6 metreden yapılan atışta hedef üzerinde 18.8 cm çaplı bir dağılım görülürken, aynı mesafeden 55 cm uzunluğunda şoklu namlu ile yapılan atışta 34.2 cm çaplı bir dağılım görülmüştür.


Saçma tanesi çapının küçülmesi ile toplu gidiş mesafesi kısalırken saçma dağılımı büyümektedir.

Örneğin, 16 kalibre 2/4 şoklu 71 cm uzunluğunda namlu ile 5 m mesafeden 8 nolu (2.25 mm çaplı) saçma tanesi kullanılarak yapılan atışta 19.9 cm çapında, 2 nolu (3.75 mm çaplı) saçma tanesi kullanılarak yapılan atışta ise 14.2 cm çapında bir dağılım gözlenmiştir.

Saçma tanelerinin özellikle toplu gidişi sırasında elbise, cam,kapı gibi ara hedefe çarpmaları ile yön değiştirmeleri durumunda dağılım alanı genişlemektedir.

Plastik tapa kullanılarak yapılan atışlarda (keçe tapaya göre), saçma tanelerinin toplu gidişi daha uzun, dağılımı daha az olmaktadır.

Günümüzde çoğunlukla plastik tapa içeren fişekler fabrikasyon olarak üretilmektedirAv Tüfeği FişeğiAv fişekleri silindirik ve genellikle 6-8 cm uzunluğundadır. Dışı, plastik veya kartondan yapılmış olup uç kısmı içeri kıvrılmış ya da disk şeklinde ince plastik veya karton bir kapakla kapatılmıştır. Taban kenarları çıkıntılı pirinç bir diplikten oluşur. Bu diplik, fişeğin ileri kayarak fişek yatağına düşmesini engeller.

Av fişekleri pirinç dipliğin gövde üzerindeki uzantısına göre uzun veya kısa diplikli olabilir. Dipliğin taban kısmına tabla denir. Fişeğin tabla kısmında üretildiği firmayı hatta ülkeyi tanımlayan işaret bulunur. Tablanın ortasında kapsül vardır. Günümüzde kapsül içerisinde genellikle antimon, kurşun, baryum bulunur. Fişeğin tabanında barut, barutun üzerinde plastik, karton veya keçeden yapılmış sıkı da denilen bir tapa vardır.

Günümüzde en çok plastik tapa kullanılır. İçerisinde çok sayıda saçma tanesi olan fişeklerde ise plastik tüp tapa kullanılmaktadır. Plastik tüp tapada saçma tanelerinin bulunduğu kısım boyunca 2, 3 ya da 4 yırtmaç vardır.

Tapa namludan çıkarken hava basıncı bu yırtmaçlar üzerine etki ederek onları geriye doğru bastırıp saçma tanelerinin serbest kalmasını sağlar. Şevrotin ve tek silindirik kurşun içeren fişeklerde normal plastik tapa kullanılır. Namludaki fişek yatağı kullanılacak fişekle uyumlu olacak şekilde yapılmıştırBarutun yanmasıyla oluşan basınçlı gazın itme etkisiyle saçma taneleri hedefe ulaşır. İki tip barut vardır: Kara barut (dumanlı barut) ve beyaz barut (dumansız barut).Günümüzde beyaz barut kullanılmaktadır.

Beyaz barutun ana maddesi nitroselüloz olup içeriğindeki maddelerin cinsine göre çeşitli şekilleri vardır. Açık havada sarımtırak bir alevle yanar. Yandığı zaman çok az miktarda duman ve artık bırakır. Dumanı hedef üzerinde gri-yeşilimsi bir leke oluşturur.

Share
Posted in: , Posted on: 26.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.