1.01.2016

BATAKLIK SERVİSİ (Taxodium Distichum.)

Global Bilgiler  /  at  23:16  /  No comments

Global Bilgiler
Aile: Bataklıkservisigiller (Taxodiaceae)
Bataklık servilerinin de sekoyalar gibi, jeolojik devirlerde çok sayıda türü dünyanın değişik yerlerine dağılmışken, günümüzde sadece Kuzey Amerika’nın güney doğusunda ve Meksika’da yetişir. Bu cinsin yaşayan bataklık servisi adında (Taxodium distichum (L.) Rich.) tek türü ve bu türünde üç alt türü T. distichum var distichum (L.) Rich., T. distichum var nutans (Ait) Sweet. ve T. distichum var mucranatum Ten. vardır. Çok dayanıklı ve makbul odununun diri kısmı sarı, öz kısmı koyu renklidir. Bataklık, nemli arazilerde yetişir. Bataklık arazilerde toprak yüzeyine bir metre kadar çıkan havai köklere sahiptir. Sonbaharda sararan, kızıllaşan yaprakları ile doyumsuz manzaralar oluşturur. Islak ve taban arazilerde çok makbul park ve bahçe ağacıdır. Geçmişte Anadolu’da doğal olarak yetişmiştir.
Bataklık Servisi (Taxodium distichum (L.) Rich):
Kuzey Amerika’nın güney doğusunda, özellikle Missisipi nehri kenarlarındaki bataklık arazilerde geniş alanlarda ormanlar kurar. Piramidal görünümlü, ibresini döken oldukça boylu ağaçlardır. Odunu çok değerlidir. Türkiye’nin Marmara, Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde küçük plantasyonlar halinde ve park-bahçelerde görülür.

Vatanında 50 metreye ulaşan boyu, 10 m çevresi olan, ana gövdesi silindirik, uca doğru fazlaca incelen, gövdesinin dip tarafı oluklu bir orman ağacıdır. Açık yeşil renkteki yumuşak ibreler tüysüdür. İbreler sonbaharda kısa sürgünleri ile birlikte düşer. Aynı zamanda taban araziler için, çok kıymetli bir park ağacıdır. Çok farklı form ve görünümde ırkları ve kültür çeşitleri vardır.

Doğal Yayılış ve Rakım
Kuzey Amerika'nın güneydoğusunda Texas'dan Florida'ya kadar ve Özellikle Missisipi Irmağı kıyısındaki bataklıklar ve Meksika'da doğal olarak yetişir. Yurdumuzun sahil  kesimlerinde de yetiştirilir.
Toprak ve Besin İsteği
Nemli, ıslak topraklarda ve bataklıklarda yetişir. KÜ veya killi balçık topraklarda iyi gelişir. Kireçli toprakları sevmez. pH = 5.5-7.0 optimaldir.
Donlara Duyarlılık
Gençlikte donlara karşı duyarlıdır.
Sıcaklık ve Nem İsteği
Ilıman iklimlerde ve sıcak yerlerde yetişir.
Tohum Özellikleri
Kanatsız tohumları kozalak pullan içinde ikişer adet bulunur.
Tepe Şekli
Konik, geniş bir tepe yapar. Tepe çapı 10-12 m.dir.
Makaslama ve Budama
Budamaya yatkındır.
Büyüme ve Boylanma
Hızlı büyür. Maksimum 40-50 m. boy yapar.
Kök Yapısı
Bataklık yerlerde dirsek görünüşünde solunum kökleri yapar.
Işık İsteği
Işık ağacıdır.
Meyve ve Çiçek
Kozalaklar 23 cm. uzun, önceleri yeşil, sonraları kahverengimsi, sapsız, yuvarlak veya oval biçimlidir. Dişi çiçekler yuvarlak, küçük kozalakçık görünüşünde ve putları sivri uçlu, erkek çiçek ise başak görünüşünde bir araya toplanmıştır.
Yaprak ve Sürgün
Yaz yeşili yalancı tüysü yaprakları kısa saplı 10-17 mm. uzun, açık yeşilimsi, yumuşak olup sonbaharda kırmızı kahve renk alıp sürgün ile birlikte dökülür. Genç sürgünler önceleri yeşil, sonraları parlak esmer renklidir. Kök ve gövdeden sürgün verme yeteneği yüksektir.
Üretim Şekli
Tohum ile üretilir. Tohumlar sonbaharda etil alkolle muamele edilerek ekilir veya katlamadan sonra ilkbaharda ekilir. Yastıkta ilk yıl gölgeleme yapılır.
Diğer Özellikler

Kent iklimine ve kışa dayanır. Su basar sahalarda, ıslak topraklarda ve su kıyılarında soliter ya da küçük gruplar halinde kullanılır. Bataklık yerlerin ağaçlandırılması için uygundur. Kış döneminde çıplak habitusları ile de ilginç ve dekoratif olan türün odunu çok dayanıklı ve değerlidir. Rüzgara dayanıklıdır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.