2.01.2016

CEVİZLER (JUGLANS)

Global Bilgiler  /  at  00:04  /  No comments

Aile: Cevizgiller (Juglandaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Cevizler (kozlar), kışın yaprağını döken ağaç bazen de küçük ağaç halinde görülen odunsu bitkilerdir. Verimli topraklardan hoşlanırlar. Odunu çok değerli olmasına karşın, daha çok meyvesi için yetiştirilirler. Yağlı tohumları insan besini olarak kullanılır. Ceviz cinsinin dünyanın değişik bölgelerinde doğal olarak bulunan 25 değişik türü vardır. Meyvecilik amaçlı birçok kültür çeşitleri bulunur. Türkiye’de Juglans regia adlı tek bir türü doğal olarak yetişir. Juglans nigra adlı tür ise endüstriyel ağaçlandırmalar için düşünülmelidir.
Ceviz (Juglans regia L): Ceviz (koz)
30 metreye kadar boylanabilen, geniş tepeli, kalın dallı bir ışık ağacıdır. Erken ve geç donlara duyarlıdır. Derine giden kazık kök sistemi geliştirir. Çok değerli olan odunu mobilyacılıkta ve tüfek dipçiği yapımında kullanılır. Yağlı tohumları önemli bir insan besinidir. Ana vatanının Iran ve Türkiye’nin doğu bölümleri olduğu söylenir. Ceviz Türkiye’nin hemen her tarafına yayılmış bir türdür. Her bölgeye uygun kültür çeşitleri vardır. Sosyal ormancılık açısından çok önemlidir.
Karaceviz (Juglans nigra L):

50 metreye kadar boylanabilen, geniş tepeli, kalın dallı bir orman ağacıdır. Amerika’nın kuzey doğusunda daha çok diğer ağaçlarla karışık ormanlar kurar. Verimli topraklarda hızlı büyür. Donlara duyarlılığı daha azdır. Sonbaharda sararan yaprakları doyumsuz manzaralar oluşturur. Ceviz türleri içerisinde odunu en değerli olanıdır. Önemli bir park-bahçe ağacıdır. Türkiye’de Karadeniz, Doğu Anadolu ve Marmara bölgesinde endüstriyel plantasyonlarda düşünülmelidir. Meyvesi değerli değildir.

Share
Posted in: , , , , Posted on: 2.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.