2.01.2016

ÇINARLAR (PLATANUS L.)

Global Bilgiler  /  at  00:11  /  No comments

Aile: Çınargiller (Platanaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Çınarlar (kavlan,), kışın yaprağını döken kalın dallı, uzun ömürlü ulu ağaçlardır. Daha çok dere ve ırmak kenarlarında yetişir. Yaşken kolayca işlenebilen fakat kuruyunca çok fazla sertleşen odunu çeşitli amaçlarla kullanılır. Avrasya ve Kuzey Amerika’da yetişen 6 türü bulunur. Türkiye’de Platanus orientalis adlı tek bir türü doğal olarak yetişir. Platanus occidentalis, Platanus x acerifolia ve Platanus racemosa adlı üç türü ise çeşitli amaçlı ağaçlandırmalarda yaygın olarak kullanılır.
Akçaağaç Yapraklı Çınar (Platanus acerifolia (Ait.) Wild.):
30 m boya ulaşabilen, yaygın tepeli bir ağaçtır. Bu tür, Türk çınarı ve batı çınarının bir melezidir. 17. yüzyıldan bu yana park ve bahçe ağacı olarak kullanılır. Süs bitkisi olarak en fazla kullanılan çınar türüdür.
Batı Çınarı (Platanus occidentalis L.):
40 m boya ulaşabilen, yuvarlak tepeli ulu bir ağaçtır. Kuzey Amerika’nın güneyinde doğal olarak yetişir. 17. yüzyıldan bu yana park ve bahçe ağacı olarak kullanılır. Birkaç adet kültür çeşidi bulunur.
Doğu Çınarı, Türk Çınarı (Platanus orientalis L.):
35 metreye kadar boylanabilen, açık alanlarda geniş ve yaygın tepeli, yüzlerce yıl yaşayabilen ulu bir ağaçtır. Dere ve nehir kenarlarında genişleyen taban arazilerde küçük bükler kursalar da subaşlarında, dere kenarlarında, park ve bahçelerde sıklıkla görülür. Doğal olarak Avrupa’dan Himalayalara kadar uzanan geniş bir coğrafyada bulunur. Türkiye’nin hemen bütün orman mıntıkalarında yetişir. Önemli bir park ve bahçe ağacıdır.
Kaliforniya Çınarı (Platanus racemosa Nutt.):
40 m boya ulaşabilen ulu bir ağaçtır. Yaygın tepeli çoğu kez çatallı gövdelidir. Kaliforniya’da doğal olarak yetişir. Önemli bir park ve bahçe ağacıdır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.