1.01.2016

ÇİTLEMBİKLER (CELTIS L.)

Global Bilgiler  /  at  23:47  /  No comments

Global bilgilerDoğal yayılışları, kullanım alanları:
Çitlembik (dağan, dağdağan, denden, çıtlık), çoğunluğu kışın yaprağını döken ağaç, bazıları da boylu çalı halindedir. Çitlembiklerin, tropik ve kuzey yarım kürenin ılıman bölgelerinde yayılan 70 kadar türü, Türkiye’de ise C. australis, C. tournefortii, C. caucasica ve C. glabrata olmak üzere 4 türü doğal olarak bulunur. Çitlembik ve Kafkas çitlembiği endüstriyel ağaçlandırmalara konu edilebilecek önemli türlerdir. Türk çitlembiği ve tüylü çitlembik ise daha çok 5-10 m boya ulaşabilen küçük ağaçlar olup kuraklığa çok dayanıklıdırlar. Bu nedenle yarı kurak bölge ağaçlandırmalarında kullanılmaları gerekir. Çitlembiklerin odunu, karaağaçların odununa çok benzer ve değerli bir endüstriyel üründür.
Çitlembik (Dağan) Celtis australis L.:
25 metreye kadar boylanabilen, yuvarlak tepeli bir orman ağacıdır. Portakal sarısı renkli meyveleri yenilir. Çok dayanıklı odunu kasnak imalı gibi çeşitli amaçlarla kullanılır. Yakacak olarak değerlidir. Bir Akdeniz ekosistemi bitkisidir. Kazık kök sistemi geliştirir. Bu tür, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Türkiye’de doğal olarak bulunur. Türkiye’de Kuzey, Batı, Güney Anadolu ve Hatay dolaylarında, 50-1000 metreler arasında yetişir. Genelde yetişme alanındaki diğer türlerin karışımına girer. Dayanıklı bir peyzaj bitkisidir.
Kafkas Çitlembiği (Kafkas Dağanı) Celtis caucasica Willd.:
25 metreye kadar boylanabilen, yuvarlak tepeli bir orman ağacıdır. Bu türün sınırlı bir yaşam alanı vardır. Yalnızca Kafkasya, İran’ın kuzeyi ve Anadolu’da bulunur. Yaşam alanında 400-1900 metreler arasında yetişir. Genelde yetişme alanındaki diğer türlerin karışımına girer. Dayanıklı bir peyzaj bitkisidir.
Tüylü Çitlembik (Tüylü Dağan) Celtis glabrata Steven.:
5-6 m boylanabilen, yuvarlak tepeli, küçük bir orman ağacıdır. Kazık kök sistemi geliştirir ve dönemsel kuraklığa çok dayanıklıdır. Anadolu’da 600-1800 metreler arasında geniş bir coğrafi alanda bulunur. Genelde yetişme alanında küçük bükler oluştursada daha çok diğer türlerin karışımına girer. Dayanıklı bir park, bahçe ve yol ağacıdır.
Türk Çitlembiği (Türk Dağanı) Celtis tournefortii Lam.:
6-7 m boylanabilen, yuvarlak tepeli, küçük bir orman ağacıdır. Kazık kök sistemi geliştirir ve dönemsel kuraklığa çok dayanıklıdır. Anadolu’da 300-1600 metreler arasında geniş bir coğrafi alanda bulunur. Güneydoğu Anadolu’da yapılacak her türlü ağaçlandırma çalışmalarında kullanılmasında yarar vardır. Genelde yetişme alanında küçük bükler oluştursada daha çok diğer türlerin karışımına girer. Dayanıklı bir park, bahçe ve yol ağacıdır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.