4.01.2016

Dijital Fotoğrafçılıkta Güç Kaynağı (Piller)

Global Bilgiler  /  at  02:40  /  No comments

Piller (Bataryalar)

Günümüz fotoğraf makineleri kullanımda tamamen batarya gücüne bağımlıdır, pillerin verimi belirli bir voltajın altına düştüğünde çekim yapamaz ve resimler görüntülenemez. Dikkati kullanılmadığı durumlarda bataryaların sarj ömrü beklenenden çok daha kısa sürede tükenebilmektedir.

Günümüzde hemen hemen tüm dijital fotoğraf makinelerini sarj edilebilir pillerle kullanmak mümkündür. Yeni bir makine alındığında sarj aleti ve bir takım pil standart olarak alıcıya sunulmaktadır. Makine satın alındıktan sonra 1 takım daha yedek sarj bataryası  almakta fayda vardır, çünkü makinelerin genel olarak kötü bir alışkanlığı vardır piller onlara en çok ihtiyaç duyulan zamanlarda bitebilir. Bu durum tedbirsiz fotoğraf severlerin en çok başına gelen olaylardan birisidir.
Pahalı olmayan makineler genellikle standart AA yada AAA kalem pillerle çalışır. Bu sistemin avantajı sayesinde dünyanın her yerinde rahatlıkla ulaşabileceğiniz mağazalardan yedeklerini satın almak mümkündür. Bu tür makineler uygun sarj edilebilir pillerle de kullanılabilmektedir. Bunlar tek kullanımlık alkalin yada lityum piller kadar uzun süre dayanmayabilir.

Tek kullanımlık pillerin aksine sarj edilebilir pillerin çoğu gücünü iyi koruyamaz genellikle kullanılmayan hergün için sarjın yaklaşık %1'i kendiliğinden boşalır, bu yüzden pratikte kullanımdan hemen önce sarj edilmesi uygun olur. Genel kanının tersine bu tür piller sonsuza kadar dayanmaz ömürleri ortalama 500 kullanımlıktır. Yeni bir pilin en iyi şekilde performans sağlaması ancak birkaç kullanım periyodu sürer. Faydalı ömrünün sonuna yaklaşırken sarj aralarında geçen süre de giderek kısalır. Düşük sıcaklıklarda kullanıldığında, pil gücünün normalden daha hızlı azalması beklenir, bu yüzden sıfırın altındaki sıcaklıklarda sarj edilebilir pil kullananlar yedeklerinide bulundurmalı ısıyı korumak için pil paketlerini bedenlerine yakın tutmalıdırlar. Piller yüksek sıcaklıkta kullanılırken normal performansına kaldığı yerden devam edecektir.


Başlıca Pil Türleri

Alkalin Piller
Dijital fotoğraf makineleri ve flaşlar gibi pil tüketimi yüksek cihazlar için en çok tercih edilen tek kullanımlık pillerdir.

Kurşun Asit Piller
Araç akülerinde kullanıldığı gibi omuzda, bele takılarak yada makinenin tripod soketine vidalanarak da taşınabilen bu tür piller düğün fotoğrafçıları ve diğer profesyonel kullanıcılara gereken çalışma süresini (hızlı flash çevirimini) fazlasıyla sağlar.

Lityum Piller
AA yada AAA pille çalışan makinelerin kullanıcıları son çözüm olarak bu tür tek kullanımlık pillere başvururlar. Alkalin pillerden yedi kat daha uzun süre dayandıkları iddia edilir fakat çok daha pahalı olmaları dezavantajlarıdır.

Lityum İyon Piller
Fotoğraf makinesi üreticilerinin sarj edilebilir pillerde en ok tercih ettiği teknolojidir. Lityum İyon nikel metale göre daha küçük ve hafif piller üretir. Bu tür piller tükenmeden önce sarj edilebilir ve bunun uzun vadeli performansa hiç bir yan etkisi yoktur.


Lityum Polimer Piller
Lityum İyon gibi şarj edilebilir Lityum Polimerler daha hafif ve küçük boyutlardadır. Kullanılan kuru kimyasal işlem bu pillerin istenilen şekillerde üretilebileceği anlamına gelir. Aynı zamanda güvenli kullanım açısından lityum iyon dan daha avantajlıdır.


Nikel Kadmiyum Piller
Nikel Kadmiyum (NiCad) üreticilerin sarj edilebilir pillerde kullanmadığı eski moda bir teknolojidir. AA yada AAA pillerle, sarj olan modeller için bir seçenek olsada, NiCad düşük kapasiteyle çalışır ve piller tamamen boşalmadan önce şarj edilirse performanslar dahada düşer. Harici güç üniteleri için kullanılabilecek bir pil çeşididir.


Nikel Metal Hidrit Piller
NiMH piller NiCad lerin modern çağ alternatifi olarak değerlendirilebilir. AA ve AAA pillerin sarj edilebilir yedeğini almayanlar için en iyi seçimdir. Aynı zamanda sızdırmaz kurşun asit ünitelerine alternatif olarak harici güç paketi şeklinde satılır.

LSD NİMH Piller
Standart NiMH pillerden farklı olarak sarjın kendi kendine boşalma hızı düşük olan (LSD:low-self-discharge) nikel metal hidritler doldurulduklarında hemen güç kaybetmezler. sarj edilmiş ve kullanıma hazır olarak satılırlar, ayrıca altı ay sonra bile sarjının %90 koruyabildiği için aralıklı kullanım için idealdir.

Çinko Klorür Piller
Zayıf Pil gücü, kısa ömürlü olması ve akma eğiliminden dolayı bu düşük maaliyetli tek kullanımlık piller AA ve AAA pille çalışan makinelerde kullanılmamalıdır.

Pillerin Verimli Kullanılması
Batarya ünitesinin ömrü doğrudan makinenin kullanım şekline bağlıdır

-Ana LCD ekranı olabildiğince az kullanılmalıdır. Her çekilen fotoğraf akabinde görüntülenmekten kaçınılmalıdır çünkü bu tür renkli gelişmiş ekranlar çok enerji çeker ve bu enerji bataryalardan karşılanır. Zum kompakt ve hibrit makine kullanıcıları kadrajlama için sadece vizörü kullanmalıdır, SLR kullanıcıları da canlı görüntü (live wiev) özelliğinden kaçınmalıdır.

-Her fotoğrafta flaş kullanmak 2 kat enerji tüketmek demektir.

-SLR kullanıcıları gerekmediğinde otofocus özelliğini kapatmalıdır.

-Resim kalitesi ayarlarında düşük çözünürlük ve üst seviyede sıkıştırma kullanılmalıdır, kaydedilen dosya boyutu büyüdükçe tüketilen enerjide buna paralel olarak artar.

-Her şarj öncesi yada sonrası pil kutusunu kapatmak lazımdır çünkü sürtünme yoluyla kısa devre yapabilir.

-Bilgisayara aktarmak yada resimleri görüntülemek istendiğinde şebeke gücü kullanılmalıdır.


Piliniz Hiç Bitmeden Güzel Fotoğraflar çekmeniz dileğiyle....

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.