4.01.2016

Dijital Fotoğrafçılıkta Resim Formatları

Global Bilgiler  /  at  02:44  /  No commentsDijital fotoğrafçılıkta iki farklı sıkıştırma şekli vardır: Kayıpsız sıkıştırma konuya temkinli yaklaşır ve hiçbir detayın kaybolmasına izin vermez, sadece makul seviyede alan tasarrufu yapar. Tam tersi olan kayıplı sıkıştırma ise daha rahat davranır ve verilerin bir bölümünü feda ederek dosya boyutlarını küçültür. Bu tür sıkıştırma farklı seviyelerde ayarlanabilir. En yüksek ve en düşük seviyelerin dışında, kaybolan detayların miktarı önemsizdir. Fakat uç noktalardaki sıkıştırmalarda verilerin büyük bir yüzdesi kaybolarak resim kalitesine belirgin bir etki yapabilmektedir.

Uygulamada, makinenin yaklaşımı fotoğraf makinesi kullanıcısı tarafından seçilen dosya formatı ve görüntü kalitesi ayarına bağlı olacaktır. Bu ayarlara çoğunlukla iyi, HQ ve normal gibi net olmayan isimler verilir, fakat bir ayar yerine diğerini seçmeniz bellek kartına sığdırabildiğiniz resim adedini kesin bir şekilde etkilemektedir. En yüksek kalitede görüntü ayarları karta sadece birkaç görüntü sığdırmanıza izin verirken en düşük ayar yüzlerce çekim yapmanızı sağlayabilir. Çözünürlük düşürülürse hafızaya daha fazla fotoğraf sığdırabilir.

Tüm makinelerde kullanılan kayıplı sıkıştırma JPEG standardıdır ve aynı isimli dosya formatını oluşturur. Bu format tüm dünyada kullanılan gelmiş geçmiş en popüler dijital görüntü formatı durumundadır. İyi tarafı kolaylıkla ölçeklendirilebilmesidir; böylece görüntüyü istediğiniz boyuta uydurmak için kesebilirsiniz. Dosyanın boyutu kaliteyi etkilemeden %75 oranında küçültülebimektedir.  Bu formatta daha yüksek oranlarda sıkıştırma yapmak da mümkündür. Fotoğraf makineleri genellikle her çözünürlük ayarı için kullanıcıya iki yada üç JPEG seçeneği sunmaktadır.

İkinci seçenek RAW formatıdır. Bu seçenek dosyayı kayıpsız sıkıştırma yaparak oluşturur. En yüksek görüntü kalitesini veren JPEG ayarlarında bile bu büyüklükte dosyalar elde edilemez, fakat hiç sıkıştırma yapılmadığında daha büyük dosyalar üretilir. RAW Format işini ciddiye alan fotoğrafçıları özellikle ilgilendirmektedir. Çünkü RAW mekinenin sensöründen gelen ham bilgiyi yarı işlenmiş halde depolar; aynı zamanda makine yada kullanıcıya çekim sırasında gereken spesifik görüntü işleme ayarlarını kaydeder. Ancak nihai görüntüyü oluşturmak için veri işlemenin bilgisayar kullanarak tanımlanması gerekir. Bu da makinenizin ürettiği türde RAW dosyaları kullanabilen uzmanlaşmış bir yazılım gerektirir, fakat pozlama ve renk dengesi gibi genellikle makine içinde son şeklini alan temel ayarlar sonradan değiştirilir.

RAW bir anlamda gerçek bir format değildir, ön formattır;  yani bilgisayar tarafından geliştirildiğinde daha geleneksel bir formattır (TIFF) saklanması gereken gelişmemiş dijital görüntüdür. RAW formatının avantajı, TIFF yada yüksek kalitede görüntü veren JPEG dosyasına göre daha fazla değişikliğe imkan vermesidir ve kullanım alternatiflerinin daha çok olmasıdır. Dezavantajı ise, üretim sürecine bir aşama daha eklemesidir.

BOYUTLAR VE FORMATLAR

F    o    r    m    a    t
Çözünürlük
Temel
JPEG
Normal
JPEG
İyi
JPEG
En İyi
JPEG
RAW
RAW+JPEG
TIFF
16 Megapixel
2 MB
4 MB
8 MB
16 MB
24 MB
32 MB
48 MB
12 Megapixel
1,5 MB
3 MB
6 MB
12 MB
18 MB
24 MB
36 MB
8 Megapixel
1 MB
2 MB
4 MB
8 MB
12 MB
16 MB
24 MB
4 Megapixel
0,5 MB
1 MB
2 MB
4 MB
6 MB
8 MB
12 MB

Dosya boyutları yaklaşık değerlerdir gerçek rakamlar mekine ve konuya bağlı olarak değişir.

-Kullanılan formatla çözünürlüğün birbirine karıştırılmaması gerekir. Makinelerin çoğu iki ayarı da aynı menüde birleştirir. Çözünürlük makinenin kaç piksel ürettiğini format (yada kalite) ne kadar sıkıştırma kullanıldığını belirtmektedir. Bu ayarlar resmi en küçük boyuta indirmek yada kalitesini maksimum seviyeye çıkartmak için birlikte kullanılır.

-RAW dosyasının formatı belirli bir makineyle çekilen resimlerin tümü için aynıdır. Formatlara sadece makinenin en yüksek çözünürlük ayarlarını kullanırken başvurulur.

-JPEG dosyasının boyutu, çözünürlük ayarı ve sıkıştırma miktarı yanında konuya da bağlıdır. Çekimdeki detaylar arttıkça dosyanın boyutu da büyür. Tekdüze renklerden oluşan büyük alanlar varsa veriler daha fazla sıkıştırılır

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.