30.08.2016

DRAHTHAAR (Alman Uzun Tüylü Pointer) AV KÖPEĞİ

Global Bilgiler  /  at  19:03  /  No comments

Global Bilgiler
   
Drahtaar (Alman Uzun Tüylü Pointer)
Son senelerde memleketimizde de bilhassa İstanbullu avcılar arasında bu köpekleri kullananlar artmaya başlamıştır. Esas itibariyle Avrupa’da da çok eski bir soy değildir. Almanya’da yetiştirilerek dünyaya tanıtılmıştır. Yaptığımız çeşitli araştırmalar Drahthaarların hangi cinslerin karışımıyla ilk olarak elde edildiğine kesin bir cevap vermemektedir. Yalnız görünüşleri birbirine çok benzeyen ve hepsi de kaba fırça kıllı köpekler olan ve Avrupa’daki köpek cins kayıtlarına geçen dört ayrı cins vardır:

- Deutsche Drahthaar
- Griffon
- Pudel-Pointer

Bu dört cins çok yakından bilinmediği takdirde birçok kimse tarafından da birbirine karıştırılmaktadır. Stichelhaar ve Griffon’un geçmişlerindeki karışımlar belli değildir. Pudel (kaniş) cinsinin iri boylarıyla, pointerlerin karışımından elde edilmiştir.

Drahthaar içinse, Fransız Larousse’un av ansiklopedisi Pointer Aradale Terrier karışımı demektedir. Ancak Alman resmi avcılık imtihan kitabı Drahthaar’ın Stichelhaar ile Pudel-Pointer karışımından elde edildiğini belirtmektedir. Diğer cinslerin az bilinmesine karşılık Drahthaar gün geçtikçe daha çok tutunan bir cins olmuştur. Bunu da sebep iyi avcılık hasletlerinin yanı sıra son derece dayanıklı ve sağlam bir köpek oluşudur. Almanya’da yapılan avcılık şekline uygun olarak yetiştirildiğinde; domuz, geyik, karaca avlarında da gerek avı kovmakta ve gerekse yaralı av bulmakta aynı zamanda kuş avlarında da sağlam ferması ve aportu ile komple bir av köpeğidir. Çift kalın tüylerin sayesinde en sarp çalılığa rahatlıkla girmesi ve su avlarında da Reatriverler kadar olmasa da soğuğa dayanıklılığıyla rahatsız olmadan aport etmesi onu bilhassa tek köpekli avcılar arasında aranılır bir cins haline getirmiştir.
Global Bilgiler

Bu cinsin tek kötü puanı karakter itibariyle çok sert oluşudur. Çok iyi eğitilebilmesine rağmen bu sert karakteri ve zor söz dinlemeye alışması kendine kolay köpek arayan avcıları biraz tedirgin etmektedir.

GENEL GÖRÜNÜŞÜ

Son derece hareketli, uyanık, zeki bakışlı, genel karakter itibariyle Alman Pointer’ine (Kurzhaar) benzer. Orta uzunlukta sert dağınık kıllı bir Alman Pointer’i denilebilir.

Baş: Baş uzunca, kafa geniş, tepe sivrisi fazla bariz değil. Kırım orta derecede, burun kemiği düz ve geniş, dudaklar az sarkık, gergin ve tüylü. Merme koyu kahverengi, burun delikleri iyice açık, dişler kuvvetli ve makaskenet.

Kulaklar: Başa yakın düşen kulakların uçları yuvarlak fakat geniş değil.

Gözler: Gözler kahverengi, orta büyüklükte, parlak, zeki bakışlı, kaşlar dolgun. Sarı göz makbul değil.

Boyun: Orta uzunlukta, az kemerli ve gerdansız, derisi bütün vücutta gergin olmalıdır.

Vücut ve kuyruk: Vücut uzunluğu omuz yüksekliğine nazaran 1/10 daha fazla olmalıdır. Sırt; kısa düz ve kuvvetli, cidagodan sağrıya belirgin bir düşüş göstermelidir. Göğüs derin ve büyük, kaburgalar düzgün kavisli, sırt adalesi ince ve gergin, karın içeri çekik. Kalçalar kuvvetli, sağrı yuvarlaklığı muntazam. Kuyruk beşte ikisi kalacak şekilde kesilmelidir. Yürürken kuyruk yere paralel veya hafif kalkık taşınır. Aşağı düşük olmamalıdır.

Bacak ve ayaklar: Ön bacaklar düz, omuzlar meyilli, dirsekler vücuda yakın, butlar kuvvetli ve adaleli olmalıdır. Arka bacakların arka diz ve aşıkları birbirine uygun açıda olmalı, arkadan bakılınca bacaklar birbirine tamamen paralel olmalıdır. Biçimi yuvarlak olan ayakların parmakları sık perdeli, ayaklar yüksek kemerli, taban yastıkları kalın ve katı, tırnakları kuvvetli ve kalınca olmalıdır. Bacak kemikleri yuvarlaktan ziyade yassı, kuvvetli, köpeğin çevikliğini engellemeyecek kalınlıkta olmalı, kaba olmamalıdır. Köpek adeta parmak uçlarında duruyormuşçasına bacakları düzdür.

Tüyler: Sık olan tüyleri onu soğuğa ve ıslağa karşı korur. İç tüyü kışın soğuğa karşı koruyacak kadar sık ve kalın, yazın da hemen hemen görünmeyecek kadar incedir. Kendine has olan dış tüyü düz veya hafif dalgalı olmalı, kıvırcık olmamalıdır. Sert, oldukça yatık, 3-5 cm. boyunda, beden hatlarını gizleyecek kadar uzun olmamakla beraber, sarpta iyice koruyacak niteliktedir. Bacakların aşağı kısmında daha kısa, parmak aralarında daha yumuşaktır. Kafa üstünde kısa ve yatık, omuzların üstünde ve kuyruk civarında çok sık ve kalın. Kuyruk altı çok sık kıllı olmasına rağmen saçağı yoktur. Çalı gibi fışkıran tüylerden kaşları, sert, düz ve orta uzunlukta tüylerden bıyık ve sakalları vardır. Kısa yumuşak tüylü, yumuşak yapağı gibi tüylü veya çok uzun tüylü olmamaları lazımdır.

Renkler: Kestane ve beyazdır. Ekseriye kestane üzerine beyaz benekli, kestane kırçıllı, kestane ve beyaz paftalar üzerine beyaz benekli veya kırçıllı ve bazen de düz kestane olur. Baş; kestane, bazen beyaz akıtmalı, kulaklar kestanedir. Tüylerde en ufak bir siyah renk çok puan kırdırır. Merme kahverengidir. Et rengi veya alaburun kusurdur, puan kırdırır.

Ölçüler: Erkek köpeklerin boyları cidagoda 61-66 cm. arasında, dişilerin ise daha alçak olmakla birlikte 56 cm.’den kısa olmamalıdır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.