30.08.2016

EPAGNEUL BRETON AV KÖPEĞİ

Global Bilgiler  /  at  18:41  /  No comments

   

Epagneul Breton

Boyundan büyük işleri başaran bu ırkın anavatanı Fransa'dır. Dünya üzerindeki en küçük fermalı av köpeğidir. Spaniel sınıfı içerisindeki tek fermalı köpek olan Breton çok hassas burunlu, sahibiyle mera içerisinde yakın çalışmayı seven,sıcak kanlı, aile ortamına uyumlu çok süratli bir köpektir. Breton hem spanielin süratine hem de setterin ferma kabiliyetine sahiptir.

Bretonun hikayesi 19. Yüzyılın ortalarına kadar uzar. Fransa'ya çulluk avı için giden İngiliz centilmenler yanlarında giderken Setterlerinide götürmüşler ve gelecek sezona tekrar geliriz diye köpeklerini Fransa' daki mera sahiplerine bırakıp dönmüşlerdir. Bu köpeklerden bazıları o bölgede popüler bir ırk olan French spaniellerle çiftleşmiş ve zaman içerisinde Epaugneol Bretonlar ortaya çıkmıştır. Bretonun atası olan Fransız spanilleri ''les fougueux'' yüksek ruhlu köpek adıyla tanınan kısa kuyruklu, ufak, siyah beyaz, çok çalışkan ve sadece çantayı doldurmak için çalışan köpeklerdi. İngiliz setterleriyle bu köpeğin melezi olan Breton her iki ırkında en iyi özelliklerini almıştır. İlk Breton kulübü 1907 yılında Fransa'da kurulmuştur. Avrupa' da bu kadar popüler olmasıyla Amerikalıların da ilgisini çeken Breton bu ülkeye de girmiş ve çirkin Amerikan elinin değmesiyle (Amerika'lı yetiştiricilerin, üzerinde uğraş verilmiş ve mükemmelleştirilmiş ırkları bozmak gibi bir yetenekleri vardır) Britanny spaniel adını almıştır. Oysa ki Britanny Spaniel Epaugneol Bretonun sadece kuzenidir.

Bretonun Fransız Breton kulübü tarafından kabul gören renkleri 3 renkte dahil olmak koşuyla siyah, beyaz, liver, portakal ve sarının kombinasyonlarıdır.Yerden yüksekliği 28-35 cm, ağırlığı ise 14-20 kg arasında değişir. Epagneul Breton kolay eğitilebilir bir köpektir ve bazı diğer ırklara uygulanan sert ve otoriter yaklaşımlar bu ırkın yumuşak psikolojik yapısına uygun değildir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.