1.01.2016

GÜL İBRİŞİMLER (ALBIZZIA Durazz.)

Global Bilgiler  /  at  23:31  /  No comments

Aile: Baklagiller (Leguminosae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Gülibrişimler, kışın yaprağını döken ağaç ya da küçük ağaçlardır. Yapraklar çift katlı tüysüdür. Asya, Avustralya, Afrika’da yetişen 50 kadar taksona sahiptir. Yalnızca bir türü Meksika’da doğaldır. Türkiye’de Albizia julibrissin adlı türü, ılıman iklime sahip bölgelerimizde yaygın olarak çeşitli amaçlı ağaçlandırma çalışmalarında kullanılır.
Gülibrişim (Albizzia julibrissin Durazz.):
Gülibrişim (Albizya) 12 metreye kadar boylanabilen, şemsiye gibi dağınık tepeli bir ağaçtır. Bilimsel adını, bu ağacı 1749 yılında İstanbul’dan İtalya‟ ya götüren kişiden almıştır. Kuzey Iran ve Güney Asya’da doğal olarak yetişir. Hızlı gelişmesi, dekoratif yaprak ve yaz boyu açan çiçekleri ile çok estetik bir bitkidir. Türkiye’nin aşırı soğuk bölümleri dışında park, bahçe ve yol ağaçlandırmalarında sıklıkla kullanılır. Yaygın kök sistemi geliştirebilir.

Geç donlara hassastır. Çeşitli toprak tiplerinde yetişse de derin, akıntısı iyi topraklarda çok hızlı büyür. Değerli bir odunu vardır. Park ve bahçe ağaçlandırmaları için geliştirilen, çeşitli kültür formları vardır.

Share
Posted in: , , , Posted on: 1.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.