1.01.2016

GÜRGENLER (CARPINUS L.)

Global Bilgiler  /  at  23:42  /  No comments

Aile: Huşgiller (Betulaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Gürgenler, kışın yaprağını döken ağaç, bazıları boylu çalı halindeki odunsu bitkilerdir. Nemli ve serin yerlerde yetişir. Kütük sürgünü verme özelliğine sahiptir. Gölge ağaçlarıdır. Toprak ve nem istekleri fazladır. Dayanıklı odunu tornacılıkta kullanılır ve yakacak olarak çok değerlidir. Makaslanabilir özelliği nedeni ile çit yapımına uygundur. Özellikle sütün formlu çeşitleri, park ve bahçelerde yaygın olarak kullanılır. Gürgen cinsinin kuzey yarım kürede, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yetişen 26 türü bulunur. Türkiye’de Carpinus betulus ve Carpinus orientalis adlı iki türü doğal olarak yetişir.
Avrupa Gürgeni (Carpinus betulus L.):
25 metreye kadar boylanabilen geniş tepeli bir orman ağacıdır. Toprak tipine göre kazık ya da yaygın kök sistemi geliştirir. Gölgeye dayanma özelliği çok fazladır. Sürekli sürgün verme özelliğine sahiptir. Donlara fazla duyarlı değildir. Bu tür, Avrupa’nın tamamına yakınında, Asya, Kafkaslar ve İran’da doğal olarak bulunur. Türkiye’de Trakya, Marmara ve Karadeniz bölgelerindeki ormanlarda bazen saf olarak daha çok kayın (gökçeağaç) ve meşe ormanlarının karışımında bulunur. Çok sayıda peyzaj amaçlı kültür çeşidi vardır.
Türk Gürgeni (Carpinus orientalis Mill..):

Çoğunlukla boylu çalı ya da 5-6 m boylanabilen küçük bir ağaçtır. İtalya, Kafkasya, Iran, Kırım ve Türkiye’de doğal olarak bulunur. Türkiye’de Trakya, Kuzey Anadolu, Tarsus ve Andırın dolaylarında yetişir. Avrupa gürgeninin aksine kurak yamaçlarda da görülür.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.