29.01.2016

Haçlı Gölü

Global Bilgiler  /  at  12:51  /  No comments Haçlı Gölü

Haçlı Gölü, Kazan gölü yada Bulanık Gölü,  Muş'un Bulanık ilçesinin güneyinde bulunan volkanik set gölüdür. Göl "Haçlı" ismini güneyindeki Haçlı köyünden; "Bulanık" ismini ise suyunun bulanık olmasından dolayı almıştır.Göl kuzeyindeki Kızkopan volkanının yükselmesi ile oluşmuştur. Yüzölçümü 10 kilometre kare kadardır. Gölde derinlik 7 metreyi aşmaz. Haçlı Gölü, güneybatıdan akan Şeyhtokum Deresi ile birkaç kaynaktan beslenir. Gölün su düzeyi bütün yıl boyunca hemen hemen aynı kalır. Kışın donan göl sathında yürünebilmektedir. Gölde alabalık ve aynalı sazan bulanmaktadır.
Bulanık sınırları içerisinde bulunan ve Haçlı Gölü olarakda bulunan durgun akarlı göl. Bilican dağının eteklerinde, volkanik harekelerin etkileşimiyle oluşan gölde, Sazan balığı yaygın olarak yetişmektedir.
Alan Tanımı:
Haçlı, Bulanık ilçesinin güneyinde, etrafı volkanik kayaçlarla çevrili derin bir tatlı su gölüdür. Adını güneyindeki Haçlı köyünden alır. Bulanık bir göl olduğu için diğer adı Bulanık Gölü’dür. Özellikle kuzeyi ve batısında kayalık; güney ve batısında ince sazlık alanlar uzanır. Su seviyesi fazla değişmez. Ancak suyun azaldığı kurak dönemlerde gölde küçük adacıklar oluşur. Gölün yakınındaki Bulanık Ovası ile irili ufaklı göller, kuşların gün içerisinde iki alan arasında yer değiştirmesine imkan sağlar. Gölün ana su girişi Şeyhtokum Deresi, çıkışı ise Murat Nehri’ne akan Korsu Çayı’dır. Gölün doğusuna bir sedde inşa edilmiş ve Korsu Çayı üzerine regülatör kurulmuştur.
Haçlı Gölü, Bulanık ilçe merkezinin güneyinde, 1.680 km2 yüzölçümlü bir tatlı su gölüdür. Alan, Kazan ve Tohmanik ovalarına açılan güneyi ve doğusu dışında tepelerle çevrilidir
Fauna:
Alan, üreyen kaşıkçı ve boz ördek popülasyonlarıyla özel koruma alanı statüsü kazanır. Önemli sayıda angıt bulunur. Yaz aylarında düzenli olarak telli kurna görülür. Bugüne dek çok az sayıda kuş gözlemcisinin ziyaret etmiş olmasından dolayı, alanın önemi tam anlamıyla ortaya konamamıştır.
Flora:
Gölün güneyinde ve güneybatısında geniş bataklıklar bulunur. Güneyi başta olmak üzere, gölün yakın çevresinde, otları geleneksel yöntemlerle biçilen verimli otlaklar yer alır. Alanın yarısı göl yüzeyi, diğer yarısı ise Doğu Anadolu’ya özgü dağ bozkırları ile kaplıdır. Dağ bozkırında bulunan kayalık alanlar angıtların üremesine imkan sağlar.
Alan çevresinde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Balıkçılık kısıtlıdır. Göl çevresindeki ıslak çayırlar ve verimli otlaklar hayvan otlatmak amacıyla kullanılmaktadır. Haçlı Gölü, Bulanık Ovası’nda son yıllarda yoğunlaşan ‘toy ve telli turna araştırmaları’ nedeniyle kuş gözlemi amacıyla daha sık ziyaret edilmeye başlanmıştır. Muş Valiliği ve Doğa Derneği son yıllarda alanda kuş gözlem çalışmaları yapmaktadır.
Alanın koruma statüsü yoktur.
1972 yılında gölün doğu kıyısı boyunca bir sedde inşa edilmiş ve Korsu Çayı üzerine bir regülatör kurulmuştur. Gölün suları 4.116 km2 tarım alanının sulamasında kullanılmaktadır. Eski durum hakkında elde bilgi olmamakla birlikte, sedde yapımına bağlı olarak su seviyesinin yükselmesinin, gölün doğal yapısında bazı değişiklere yol açtığı tahmin edilmektedir. Alanda aşırı otlatma baskısı söz konusudur.

Share
Posted in: , , , , Posted on: 29.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.