26.01.2016

HEDEFİ ISKALAMAK

Global Bilgiler  /  at  21:01  /  No comments
Avcı ve Atıcıların yivsiz av tüfeği ile hareketli hedefi vuramamalarının sebeplerini inceleyeceğiz. Tamamen avcının atış esnasındaki hatalarından kaynaklanan sebepleri dikkate alacağız yoksa kötü malzeme veya yanlış ölçülerde doldurulan fişeklerden kaynaklanan ıskalar burada konumuz dışındadır.

Zaman zaman çok iyi atıcı olarak bildiklerimizin dahi çok kolay görünen bazı atışları kaçırdıkları malumdur. Atış , fiziki davranışa olduğu kadar, zihinsel yaklaşıma da bağlıdır.

Her sporda olduğu gibi avcılıkta olsun atıcılıkta olsun konsantrasyon şarttır.
Zihinsel ve bedeni hareketin odak noktası o anda yapılacak atışın hedefinin üzerine toplanmalıdır. İki ördeğe duble yapacak bir avcının birinciye ateş etmeden ikinciyi nasıl vuracağını düşünmesinin neticesi genellikle güzel iki ıskadır. Aynı şekilde , bir skeet atıcısı da mesela 4 no.da atış yapacakken , bir önceki turda aynı istasyonda geri kaldığını aklına getirirse,büyük ihtimalle gene plağı vuramayacaktır. Çoğunlukla iyi atıcılarla kötü atıcıları birbirinden ayıran önemli faktör, birinin diğerinden daha iyi konsantre olmasıdır. Yanlış hareketlerle de atışların isabetli olduğu zaman zaman olur. Fakat aslında bütün hareketlerin doğru yapılması gerekip,bunlardan birinin yanlış yapılması gene ıskalamaya sebep olur. Pozisyon doğrudur, tüfek omuza düzgün çıkmıştır,kuşu güzel takip edip namluyu geçirmiştir, tam o sırada fazla mı önleme verdiği sorusu aklına gelirse,geri kalır, av da geçer gider.Çoğu zaman bir uçar atıcısı hata yaptığında , ne yapmak isteyip de ne yaptığını söyler ama aslında ne yaptığını tam olarak bilmez. Tuhaftır, çok az atıcı diğer atıcılara devamlı olarak hatasının ne olduğunu sorar. Hatalarına kendi başına cevap bulmaya çalışarak çok daha uzun zaman plak kaçırmaya devam eder. Birçok avcı kendi kendine dahi kabullenmeyeceği ıskalamalar yapmıştır ve her zaman vuramadıklarından ziyade vurduklarını hatırlamayı tercih eder.

Acemi atıcı telaşlanırken, iyi atıcı bol zamanı olduğunun farkındadır. Tecrübeli ,kararlı ve sakin bir skeet atıcısının karşısında uçan plak , adeta bir basketbol topu gibi süzülmektedir.

Zira acemi bir atıcıya aynı plak bir magnum tüfekle atılmış aspirin hapı gibi görünür. İyi atışın zamanlaması atıcıya göre de değişir. Bazılarının reaksiyonu bir diğerine nazaran daha hızlıdır. Bazılarının ise görüşü daha iyidir. Gençlerin ise yaşlılara nazaran hem görüşü daha iyi hem de reaksiyonu daha hızlıdır. Kişi atışını kendi fiziki durumuna göre de ayarlamalıdır.

Yivli tüfek atışlarında da buna benzer durumlar olmaktadır. Birçok tecrübesiz atıcı acele etmekte, sanki giden av 100 mil süratle gidiyormuşçasına telaşla arkasından ateş etmektedirler. Aslında elinizdeki tüfeğin kurşununun menzili ve sürati avınızı çok uzak mesafelerde kolayca yakalamaya yeterlidir. Gerekli olan sizin iyi nişan almanız ve tetiği ne zaman çekeceğinizi iyi zamanlamanızdır.

Size iyi uymayan bir tüfek de zamanlamanızı bozabilir. Fazla uzun bir kundak, tüfeği omuzlarken ceketinize takılacak, veya omuzunuza oturtmaya çalışırken dikkatinizi dağıtacak, zamanlamanızı bozacaktır. Tamamen bu sebepten dolayı bir keklik avcısı soğuk kış aylarında ördek avına çıktığı zaman atışlarında zorluk çekmekte ve bolca ıskalamaktadır. Yürürken,tepelere tırmanırken giydiği ince giysilerden sonra, ördek beklerken giydiği kalın ceketi, ani davranışlarda ,tüfeği omuzlamasına mani olmakta, bir çok kere kundağı koltuk altına takılmaktadır.

Acele edip kötü pozisyonda atmak da ıskalamaya sebep olmaktadır. Ters ayakla atmak gibi. Ayrıca oynak bir sandalda ördeğe atmak da peşinen ıskalamayı kabullenmek demektir.

Aslında ıskalamanın bütün sinir bozuculuğuna rağmen, arkasından üzerinde biraz düşünmek, neden vuramadığınızı araştırmak, belki sinirinizi de biraz daha fazla bozacaktır. Fakat ilerideki atışlarınızda daha az sinirli dakikalar geçirmenize de çok yardımcı olacağı kesindir.

Şimdi bu hataların neler olabileceğini inceleyelim.

Avcılar tarafından en çok yapılan hatalardan biri, başını yüksek tutup,kundağın üzerine yeterince yatmamaktan kaynaklanır. Göz , olmayan gez , arpacık ve hedef yerine , namlu ucunda kuşu görmesiyle tetiğe asılmasıyla avı da kaçırmış olur. Bu durumda farkında değildir ama bütün namluyu görmektedir. Netice olarak da fazla üst atar. Bu şekilde kundak üzerine yeterince yatmamanın da genelde iki sebebi vardır.

Birincisi avcı kuşun fırlamasıyla heyecanlanır. Sanki keklik veya bıldırcın 300 km. süratle gidiyorda onu kaçıracakmış heyecanıyla , namlu ucunda kuşu görmesiyle ateş eder.

O sırada namlunun tamamını da birlikte gördüğünün farkında bile değildir. Yüksek atmanın bir diğer sebebi de, kuşun bir an önce düştüğünü görmek hevesidir. Hiç farkında olmadan çok iyi nişan almış olmasına rağmen, hedefi biraz daha fazla görmek için başını gevşetip ,hafifçe kaldırıp tetiği çektiğinde ,hedefi yoluna devam edecektir.

Vurulmayan avların ve kırılmayan plakların pek çoğu yüksek atmaktan dolayı ıskalamaktadır.

Vuramamanın bir başka sebebi de, tüfeğin “swing”ini (hareketini) durdurmak veya yavaşlatmaktan ileri gelmektedir.

Atıcı sağdan sola veya soldan sağa hareketini hedefi geçtikten sonra da devam ettirmelidir. Tetiği çekerken hedefi önlemeler tahminidir. Göz ,silah ve hedef arasındaki otomasyona dayalı bir bağlantıdır. Tecrübeyle belirlenmiş, mesafeye göre belli ölçülerde önlemeler söylenip yazılmakla beraber, tatbikattı ön yargı ve tecrübeye dayanmaktadır. Zira, söylenenleri veya okuduklarınızı,hedef fırladıktan ve tüfeğin hareketi başladıktan sonra düşünüp hesap etmeye başlarsanız ,hedefiniz de yoluna devam edecektir. En ufak bir tereddüt, hareketinizin yavaşlamasına, o da ıskalamanıza sebep olacaktır. Bu hatayı pek çok tecrübeli avcı ve atıcı da sık sık yapmaktadır.
Bunu tedavi etmenin yolu, düşünmeden tüfek atmaktır. Göz, gez, namlu, arpacık hizasının, hedefi geçtiği uygun bir noktada hareketini devam ettirirken tetiğin de çekilmesidir olay. Göz, beyinle birlikte,hiçbir münakaşaya girmeden, önlemenin miktarını belirleyecektir. Yok eğer kendi egonuzu tatmin sevdasıyla, çabuk düşünüp karar vermek gibi bir oyuna müptela iseniz,bunu oynayıp zafere ulaşmanızın daha kuvvetli ihtimal dahilinde olduğu sahalar vardır. Zira burada birkaç tesadüfün haricinde her zaman giden hedefinize yenik düşeceksinizdir.

Bütün atıcılarda vuramamanın en başta gelen sebepleri yüksek atmak veya geri kalmaktan kaynaklanır.

Geri kalmalar her zaman kullandığınızdan daha uzun namlulu veya daha ağır bir tüfeğe geçmenizden de kaynaklanabilir. Diğer taraftan, kısa veya hafif bir tüfeğe geçtiğinizde de “swing”inizi hızlanacağından bu seferde hedefinizi fazla geçtiğiniz için ıskalama ihtimaliniz çoğalacaktır. Her olaydaki başarının içinde iyi zamanlamanın rolü büyüktür. Bu atışta da aynıdır. Aslında esrarengiz bir olaydır zamanlama. Kabiliyetle,iyi görüşle, tecrübeyle ve kendine güvenle oluşur. Tecrübesiz avcıya bir sülünün kalkışı jet gibi görünürken , iyi bir atıcı için,bu kalkışın koca bir nakliye uçağından farkı yoktur.

Kaynak: Av Doğa Silah Dünyası Dergisi – Nisan 1987

Share
Posted in: , , Posted on: 26.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.