1.01.2016

İĞDELER (ELAEAGNUS L.)

Global Bilgiler  /  at  23:51  /  No comments

Aile: İğdeğiller (Elaeagnaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
İğdeler, kışın yaprağını döken veya her dem yeşil çalı, bazen de ağaç halinde odunsu bitkilerdir. İğdelerin köklerinde kızılağaçlara benzer şekilde serbest azotu bağlayan mikorizalar vardır. İğde cinsinin; Güney Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da yetişen 10 kadar türü bulunur. Türkiye’de, Elaeagnus angustifolia adlı tek bir türü ile E. Angustifolia var. orientalis adlı bir varyetesi doğal olarak yetişir.
Kuş İğdesi (Elaeagnus angustifolia L.):
10-12 metreye kadar boylanabilen dağınık dallı bir orman ağacıdır. Türkiye’nin daha çok karasal iklim koşullarının hakim olduğu bölümlerinde daha yaygın olmak üzere hemen hemen her tarafında yetişir. Bunun dışında Rusya’da, Balkanlarda ve İran’da da yaygındır. Olumsuz toprak ve iklim koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. Dallar ve sürgünler dikenlidir. Tarla kenarlarında hayvanların girişini engellemek amacıyla çit tesislerinde yaygın olarak kullanılır. Meyveleri yabanıl yaşam ve evcil hayvanlar için bir besin kaynağıdır. Erozyon kontrolü çalışmalarında, kumul tespit çalışmalarında, yol ağaçlandırmalarında kullanılabilecek önemli bir türdür. Kuş iğdesi, iğdenin kültür çeşitlerinin üretiminde aşı altlığı olarak ta kullanılır.
Sultan İğdesi (Elaeagnus angustifolia var. orientalis (L.) Ktze.):
Bazı botanikçiler tarafından ayrı bir tür olarak ta kabul edilir. 15 metreye kadar boylanabilen dağınık dallı ağaçtır. Olumsuz toprak ve iklim koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. Dallar ve genç sürgünler dikenlidir. Bu takson; Türkiye’de, Doğu Avrupa’da, İran’da, Orta

Asya’da ve Rusya’da meyveleri için yetiştirilir. Özellikle besin bakımından fakir topraklarda başarıyla kullanılır. Erozyon kontrolü çalışmalarında, kumul tespit çalışmalarında, yol ağaçlandırmalarında, park ve bahçelerde kullanılabilecek önemli bir türdür.

Share
Posted in: , , , , Posted on: 1.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.