2.01.2016

IHLAMURLAR (TILIA L.)

Global Bilgiler  /  at  00:26  /  No comments


Aile: Ihlamurgiller (Tiliaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Çoğunlukla ağaç, bazıları da çalı halinde, kışın yaprağını döken bitkilerdir. Kuzey yarım kürenin ılıman ve subtropik bölgelerinde yayılmış 30 türü vardır. Kolay işlenebilen odunu çok çeşitli amaçlarla kullanılır. Çiçekleri ıhlamur çayı olarak içilir. Çok güzel park ve bahçe ağaçlarıdır. Türkiye’de Tilia argentea, Tilia rubra ve Tilia platyphyllos adlı üç türü doğal olarak yetişir. Tilia americana ve Tilia cordata adli iki türü de çeşitli amaçlı ağaçlandırma çalışmalarında yaygın olarak kullanılır.
Amerikan Ihlamuru (Tilia americana L.):

35 m boya ulaşabilen, geniş tepeli bir ağaçtır. Amerika’nın doğu ve orta bölümlerinde ve Kanada’nın ılıman bölgelerinde doğal olarak yetişir. Güzel görünümlü bir ağaçtır. Peyzaj amaçlı birkaç kültür çeşidi bulunur.
Gümüşi Ihlamur (Tilia argentea Desf.):

30-40 m boya ulaşabilen, geniş tepeli bir ağaçtır. Güneydoğu Avrupa ve Asya’da doğal olarak yetişir. Türkiye’de Batı Karadeniz ve Marmara kıyı orman mıntıkalarında diğer ağaç türleri arasında sıklıkla rastlanır. Kuvvetli kütük sürgünü verme özelliğine sahiptir. Çiçekleri içilse de çok değerli değildir. Önemli bir süs bitkisidir.
Küçük Yapraklı Ihlamur (Tilia cordata Mill.):

30 m boya ulaşabilen, geniş tepeli bir ağaçtır. Vatanı Avrupa’dır. Kuvvetli bir kök sistemine sahiptir. Kütük sürgünü verir. Işık isteği azdır. Derin ve verimli topraklardan hoşlanır. Çiçekleri çok değerlidir. Önemli bir park ve bahçe ağacıdır.
Yörük Ihlamuru (Tilia platyphyllos Scop.):

40. boya ulaşabilen, çok uzun ömürlü (1000 yıl) geniş tepeli bir ağaçtır. İyi toprak, bol sıcaklık ve ışık ister. Hızlı büyür. Kuvvetli kazık kök yapar. Dönemsel kuraklığa diğerlerinden daha dayanıklıdır. Kalker ana kayalarda yetişebilir. Çiçekleri çok değerlidir. Orta ve Kuzey Avrupa, Kafkasya, Iran ve Türkiye’de doğal olarak yetişir. Ülkemizde birbirinden kopuk ve izole topluluklar olarak Toroslarda, Marmara ve Ege Bölgelerinde bulunur. Teke yöresinde 1600. yüksekliğe kadar çıkar. Özellikle Sütçüler, Yenişarbademli, Antalya ve Burdur’da bulunan kalıntı bükleri çiçekleri bakımından üstün özelliğe sahiptir. Yine Çanakkale, Eskişehir ve Kütahya yörelerinde benzer özelliğe sahip, birbirinden kopuk küçük bükler ya da diğer türlerle karışık tek tek ağaçlar bulunur. Çiçekleri nedeniyle çok fazla tahribata uğramıştır. Bu nedenle bu kalıntı büklerden tohum temin etmek çok güçtür. Önemli bir park, bahçe, yol ve orman ağacıdır. Üzerinde durulmasında büyük yarar vardır. Üç adet alt türü çok sayıda kültür çeşidi vardır.
Kafkas Ihlamuru (Tilia rubra D.C.):
40 m boya, ulaşabilen, dikine büyüyen bir ağaçtır. Kırım, Kafkasya, Iran ve Türkiye’de doğal olarak yetişir. Özellikle Kuzeydoğu ve Kuzey Anadolu’da 300-1500 metre arasında yayılır. Antalya, Kukadasın ve Kazdağı’nda da rastlanır. Çiçekleri ıhlamur çayı olarak kullanılır. Soğuğa nispeten dayanıklıdır. Önemli bir park ve bahçe ağacıdır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.