5.01.2016

Kapalı Oturum Nedir?

Global Bilgiler  /  at  10:34  /  No comments

Milletvekilleri, bakanlar ve görevi gereği toplantıda bulunması gereken kamu görevlileri dışında kimsenin katılamadığı, tutanakları en az 10 yıl yayımlanmayan ve toplantı içeriğinin devlet sırrı olarak saklandığı Genel Kurul toplantılarıdır.
Kaynak: “Yasama Terimleri Sözlüğü” pdf. Dök., Yasader Web Sitesi, Ziyaret Tarihi: 28/04/2010.

Genel Kurulda milletvekilleri, bakanlar, Cumhurbaşkanı ve yeminli görevliler dışında kimsenin katılamadığı gizli toplantıya kapalı oturum denir.

Kapalı oturum, Başbakanın, bir bakanın, bir siyasî parti grubunun ya da 20 milletvekilinin yazılı i stemi üzerine yapılabilmektedir.

Kapalı oturum önergesi verildiğinde, kapalı oturumda bulunabilecekler dışında herkes Genel Kurul salonundan çıkarılır. Salon boşaltıldıktan sonra kapalı oturum önergesinin gerekçesi okunur.

Bu gerekçe Başbakan veya bir bakan, siyasî parti grubu sözcüsü, önergedeki birinci imza sahibi milletvekili veya onun göstereceği bir diğer imza sahibi milletvekili tarafından açıklanır. Daha sonra kapalı oturum yapılıp yapılmayacağına Genel Kurul işaret oyuyla karar verir 


Share
Posted in: , , Posted on: 5.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.