2.01.2016

KARAAĞAÇLAR (ULMUS L.)

Global Bilgiler  /  at  00:28  /  No comments

Global Bilgiler
Ulmus glabra camperdownii

Aile: Karaağaçgiller (Ulmaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Kışın yaprağını döken boylu orman ağaçlarıdır. Karaağaçlar sulak yerlerde yetişebildiği gibi bazı türleri kurak alanlarda yetişebilir. Cila kabul eden değerli odunu mobilya yapımında kullanılır. Parkçılık açısından değerli süs bitkileridir. Karaağaçların kuzey yarım kürenin ılıman bölümlerinde yetişen 18 türü vardır. Türkiye’de Ulmus campestris, Ulmus montana ve Ulmus leavis adlı üç türü doğal olarak yetişir. Ulmus pumila adlı türü ise parkçılıkta kullanılır.


Dağ Karaağacı (Ulmus glabra)


30-40 m. boylarda, narin gövdeli, ince ve düzgün kabuklu bir ağaçtır. Kabuk bu durumunu Kayınlarda olduğu gibi uzun yıllar koruyabilir. Yapraklar çok kısa saplı, çarpık, her iki yüzü zımpara gibi tüylü ve pürüzlüdür. Yaprakların kenarları kaba dişli, çoğu kez kuvvetli ve genç sürgünlerdeki yapraklarda ikinci bir  birkaç tali damla uçları bulunur. 

Çiçekler çok kısa saplı, zengin kurullar halinde demetler oluşturmaktadır. Perigonun kenarları esmer pas renkli kirpiklidir. Nus meyve kanadın yaklaşık ortalarında bulunur. Odunu Ova Karaağacından daha kaba yapılı ve az değerlidir. Isı istemi az olup, yüksek dağlık alanlarda yetişebilir. Türkiye'de hemen her ormanlık olanlarda, özellikle, Karadeniz sahillerinde Düzce, Hendek, Devrek yörelerinde, Trabzon, Rize'de Ihlamur, Gürgen ve öteki türlerle karışık halde bulunur. Bu türün sürgün verme yeteneği de öteki türlerden azdır. O nedenle çoğunlukla tohumdan üretilmektedir. İyi bir park ve alle ağacıdır. 
Ova Karaağacı (Ulmus campestris L.):

40 m boya ulaşabilen, uzun ömürlü, geniş tepeli bir orman ağacıdır. Ovalık, düzlükler ve dere kenarlarında yetişir. Dolgu topraklardan hoşlanır. Kök ve kütük sürgünü yapar. Odunu en fazla değere sahip türdür. Avrupa‟dan Japonya’ya kadar uzanan geniş bir alanda ve Kuzey Afrika’da yetişir. Türkiye’nin hemen her tarafında rastlanır. İki alt türü bulunur. Önemli bir park, bahçe ve yol ağacıdır.
Dağ Karaağacı (Ulmus montana Stokes.):
40 m boya ulaşabilen, uzun ömürlü, geniş tepeli bir orman ağacıdır. Hızlı büyür. Kök sürgünü vermez ancak kütük sürgünü yapar. Soğuğa daha dayanıklıdır. Kuzey Avrupa, Balkanlar ve Batı Asya’da yetişir. Türkiye’de hemen hemen tüm orman mıntıkalarında, özelliklede Karadeniz ikliminin olduğu alanlarda yayılır. Çeşitli varyete ve farklı görünümlü kültürleri vardır. Özellikle Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde de kullanılabilecek bir park, bahçe ve yol.

Hercai Karaağaç (Ulmus leavis Pall.):

30 m boya ulaşabilen, ince dallı bir orman ağacıdır. Avrupa, Kafkasya ve Batı Asya’da yetişir. Su basar ormanlarda, dolgu ve taban arazilerde bulunur. Türkiye’de Marmara’nın kuzeyinde sınırlı bir alanda yayılır.

 

Sibirya Karaağacı (Ulmus pumila Pall.):

25 metreye kadar boylanan, yuvarlak tepeli bir ağaçtır. Doğu Sibirya, Kuzey Çin, Moğolistan ve Türkistan’da doğal olarak yetişir. Türkiye’de Orta ve Doğu Anadolu’da kent ağaçlandırmalarında kullanılabilecek önemli bir türdür. Soğuk ve kuraklığa son derece dayanıklıdır. Karaağaç ölümüne karşıda son derece dirençlidir.


Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.