2.01.2016

KAYACIKLAR (OSTRYA Scop.)

Global Bilgiler  /  at  00:08  /  No comments

Aile: Huşgiller (Betulaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Kayacıklar, kışın yaprağını döken, dağınık tepeli ağaç ya da küçük ağaçlardır. Odunu gürgene benzer amaçlarla kullanılır. Kayacık cinsinin kuzey yarım kürede; Asya, Avrupa ve Orta ve Kuzey Amerika’da yetişen 7 türü bulunur. Türkiye’de Ostriya carpinifolia adlı tek bir türü doğal olarak yetişir.
Kayacık (Ostriya carpinifolia Scop.):

20 metreye kadar boylanabilen dağınık tepeli bir orman ağacıdır. Sürgün verme özelliği çok fazladır. Hızlı büyür. Nispeten nemli yerlerde yetişmesine karşın sıcaklık istekleri gürgenlerden biraz fazladır. Kalkerli toprakları tercih eder. Vadi içi düzlüklerde, tepelik alanlarda güney ve güney doğu yamaçlarda bulunur. İspir bölgesinde saf ormanları olmasına karşın genelde diğer türlerin karışımına girer. Bu yörenin ünlü İspir fasulyesi yetiştirilmesinde ondan elde edilen sırıklar kullanılır. Koyu renkli, çok dayanıklı değerli odunu, tornacılığa çok uygundur. Genelde kazık kök sistemine sahiptir.

Share
Posted in: , , , Posted on: 2.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.