1.01.2016

KAYINLAR (FAGUS L.)

Global Bilgiler  /  at  23:53  /  No comments

Aile: Kayıngiller (Fagaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Kayınlar (gökçeağaçlar), kışın yaprağını döken orman ağaçlarıdır. Odunu değişik amaçlarla kullanılır. Yağlı tohumları insan besini olarak kullanılabilir. Kayın cinsinin kuzey yarım kürenin tropik bölgeler dışında kalan ılıman bölümlerinde yayılmış 8 değişik türü vardır. Kayınlar, değerli park ve bahçe ağaçlarıdır. Birçok kültür çeşidi bulunur. Türkiye’de Fagus orientalis ve Fagus sylvatica adlı iki türü doğal olarak yetişir.
Anadolu Kayını (Fagus orientalis Lipsky):
Anadolu kayını (gökçeağaç), 50 metreye kadar boylanabilen, 1 metrenin üzerinde çapa ulaşabilen, genç yaşlarda konik, ileri yaşlarda yuvarlak tepeli, birinci sınıf bir orman ağacıdır. Odunu mobilya ve parke yapımı gibi birçok alanda kullanılır. Yakacak olarak çok değerlidir. Nemli ve serin yerlerde iyi gelişir. Durgun sudan hoşlanmaz. şiddetli kışlardan kaçar. Yürek kök sistemi geliştirir. Kalkerli topraklardan hoşlanır. Toprak ıslah etme özelliği üst düzeydedir. Bu tür, Türkiye, Iran ve Kafkasya’da doğal olarak yetişir. Türkiye’de esas yayılışı Karadeniz sahillerinin orta ve yüksek kısımlarında, Kaz dağlarında, Uludağ’da, Amanos dağlarında, Aladağ’da ve Andırın dolaylarında doğal olarak bulunur. Buralarda saf ormanlar kurduğu gibi, yayılış alanında bulunan tüm ağaç türleri ile karışık bükler meydana getirir. Önemli bir peyzaj bitkisidir.
Avrupa Kayını (Fagus sylvatica L.).

Avrupa kayını (Avrupa gökçeağacı), 40 metreye kadar boylanabilen, genç yaşlarda konik, ileri yaşlarda yuvarlak tepeli, birinci sınıf bir orman ağacıdır. Odunu, diğer türe benzer amaçlarla kullanılır. Nemli ve serin yerlerde iyi gelişir. Kuraklıktan hoşlanmaz ve yaz yağışları ister. Yayılış sınırları kara ikliminin sınırını çizer. Diğer özellikleri Anadolu kayını ile aynıdır. Bu tür, Batı, Orta ve Güney Avrupa’da doğal olarak yetişir. Saf ormanlar kurduğu gibi, yayılış alanında bulunan diğer türlerle karışık bükler meydana getirir. Türkiye’de Kırklareli, Bayramiç ve Çanakkale dolaylarında yetişir. Parkçılık açısından çok değerlidir ve çok sayıda kültür çeşidi bulunur.

Share
Posted in: , , , , Posted on: 1.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.