21.03.2016

KEÇİ ETİ

Global Bilgiler  /  at  19:57  /  No comments

Keçi Eti

Bütün hastalıkların birçoğu dengelsiz veya yetersiz beslenmeden kaynaklanıyor. Beslenmede etin önemi büyük. Bundan 30-40 yıl önce insanlar et ihtiyaçlarını ağırlıklı olarak koyun ve keçi etinden sağlıyorlardı. Geldiğimiz nokta ise toplam kırmızı et tüketiminin sadece yüzde 15 kadarı koyun ve keçilerden elde ediliyor. Keçi eti özellikleri incelendiğinde; kas içlerinde, kas aralarında ve deri altında en az yağa sahip olan kesim hayvanıdır. Bu sebeple kolesterolü daha azdır denebilir. Keçi eti içeriğinde potasyum ve demir gibi elementlerde yüksek orandadır. Bu yüzden kolesterol sorunu ve kalp hastalığı olanlar için daha az sorunlu gibidir.

Keçi etinde B1 ve B3 vitamin oranlarının diğer etlerle kıyaslandığından daha yüksek olduğunu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bu vitaminler ise bilindiği üzere sinir sistemi ve saç deri ve tırnak sağlığı için oldukça önemlidir.

Keçi etinin bir diğer özelliği metabolizmayı hızlandırıcı bir etki gösterdiğidir. Keçi etinde var olan sağlığa olumlu etki yapan yağ asit oranı yüzde 60 ile yüzde 80 arasında değişmektedir. Bu da oldukça yüksek bir orandır.”

et çeşitleri, keçi eti, keçi eti nasıl pişirilir, keçi etinin faydaları, keçi eti yemekleri, keçi eti ile yapılan yemekler, keçi eti nasıl terbiye edilir, keçi eti faydalarıı keçi eti hakkında bilgi,

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.