29.10.2016

KEKLİK NASIL AVLANIR

Global Bilgiler  /  at  12:18  /  No comments

Global Bilgiler


Keklik (Alectoris chukar), sülüngiller (Phasianidae) familyasından bıldırcından büyük bazı kuş türlerine verilen ad. Keklik terimi belirli bir taksonomik gruba denk gelmez. Avlanan bir hayvandır. Eti lezzetlidir. Genelde 2-3 yumurta bırakır. Çiftliklerde üretimi gittikçe yaygınlaşmaktadır. Hobi hayvanı olarak oldukça geniş bir kitleye hitap etmektedir. En yaygın bulunabilen türü "Kınalı Keklik" olarak bilinir. Çiftlik yetiştiriciliğinde yıllık 70 yumurta alınabilir. Et için beslenenlerde ise 18. hafta sonunda erkekleri 380, dişileri 320 grama ulaşabilir.
Keklik, dolgun vücut yapılı, kısa kuyruklu, yuvarlak kanatlı olup bıldırcından daha iri, sülünden daha küçüktür. Kınalı kekliklerin alnında başlayan karakteristik siyah bant şeklindeki çizgi, gözlere ve oradan boynun alt kısımlarına kadar iner. Olgun yaştaki kekliklerin göğüs, sırt, ve kanatları kül grisi renkte olup, yanda çubuk şeklinde siyah çizgiler vardır. Kınalı keklik ismini gaga, ayak ve bacaklardaki kırmızı renkten alır. Palazların dış uçucu telekleri farklı renk ve şekilde olup, bu telekler beneklidir. Dıştaki iki uçuş teleği ikinci yılın sonuna kadar dökülmez.
Global Bilgiler

Ergin erkekler 550-650 gr ağırlığa sahiptirler. Ergin dişiler ise erkeklerden %10 daha hafiftirler. Erkek ve dişiler aynı tüy renginde olup, olgunlaşma başlayınca erkekler mahmuzlarından tanınır. Erkeklerin mahmuzları dişilerinkinden daha büyüktür. Mahmuzlara bakılarak cinsiyet tayini yapılabileceği gibi, kesin cinsiyet ayrımı kloakaya bakılarak da yapılabilir. keklik avında hava durumuna göre hareket etmeniz gerekir. Keklik, soğuk günlerde arazinin güney kısımlarında, sıcak günlerde su başlarında ve yüksek kayalık alanlarda bulunur.Bu mantık çerçevesinde güzün arazinin her yönünde anızlarda yayılan keklik, kışın arazinin güneyinde ve tohumun yeni atıldığı tarlalarda bulunabilir. Keklik günde en az iki kere yaylıma çıkar. Havanın soğuk veya rüzgarlı olması halinde dere yatakları ve yoğun kayalıkları tercih eder. Ayrıca kısa meşelik ve yüksek yerlerdeki otluklarda yaşayan keklikler, dağlık arazide yaşayanlara nazaran daha iri olurlar ve güzel bir köpeği olan avcı için de avlaması, sarp ve kayalık arazidekilere göre daha kolay olur.15-20 civarında sürüler halinde yaşayan alaylara "bozulmamış alay" denir. Av sahasına giren avcının ilk işi kalkan keklik alayının sayısını öğrenmektir. Keklik alayı dağılmadan kalktığında, alayın konduğu yer dikkatle takip edilerek tespit edilmelidir.
Global Bilgiler

Konduğu yer şayet meyilli bir arazi ise yaklaşık 100 m yukarısından (keklik meyilli arazide sürekli yürüyerek yukarı gitmeye meyillidir) basılmalıdır. Alayı dağıttınız mı işiniz kolay demektir.Çünkü aralıklarla birer ikişer kalkan keklik sayısını bölgeye inen keklik sayısından çıkardığınızda , geriye kaç keklik kaldığını bilirsiniz. Böylece atışa hazır bir durumda avlanmaya devam edersiniz. Keklik avı boşa en fazla fişek atılan avlardandır. Bunun da sebebi kekliğin ani ve gürültülü bir şekilde kalkmasıdır. Avcı boş bulunup heyecanlanarak, atışlarını telaşla yapar. Alayı dağıttığınızda bu problem de ortadan kalkmış olur. Tercihen tüfek 12 kalibre , namlu 71 cm , fişek ise güzün 7-8 kışın 6 numara saçma olmalıdır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.