1.01.2016

KİRAZLAR (CERASUS Duhamel.)

Global Bilgiler  /  at  23:49  /  No comments

Aile: Gülgiller (Rosaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Kirazlar, kışın yaprağını döken veya her dem yeşil ağaç, küçük ağaç bazen de çalı halinde odunsu bitkilerdir. Çok sayıda türü Kuzey Yarım Kürenin ılıman bölgelerinde yetişir. Türkiye’de, Cerasus Mahalep (L.) Miller. Gard. Dict. et. ve Cerasus avium (L.) Moench. Meth. adlı iki türü ormancılık açısından önemlidir.
Mahlep (İdris) Cerasus mahalep (L.) Miller. Gard. Dict. et.:
Mahlep (İdris) kışın yaprağını döken, 15 metreye kadar boylanabilen ağaç bazen de boylu çalı görünümünde odunsu bitkidir (Resim 3.10.1). Avrupa ve Batı Asya’da doğal olarak yetişir. Türkiye’de Akdeniz sahil kesimi hariç hemen her tarafta görülür. 300-1850 metreler arasında yayılan C. mahalep var. mahalep ve 1900-2100 metreler arasında yayılan C. mahalep var alpina adlı iki varyetesi vardır. Sosyal ormancılık açısından önemli olan bu türün meyveleri doğrudan insan besini olarak kullanılabildiği gibi kültür kirazına da iyi bir aşı altlığıdır.
KUŞ kirazı (Cerasus avium (L.) Moench. Meth.):
Kışın yaprağını döken 35 metreye kadar boylanabilen bir ağaçtır. Kuzey Yarım Kürenin ılıman bölgelerinde geniş bir alanda doğal olarak bulunur. Yaygın olarak bulunur. Türkiye’de, Karadeniz sahillerinde, Kuzey Batı Anadolu’da 50-1800 metreler arasında, yarı nemli alanlarda yetişen, görkemli bir orman ve peyzaj bitkisidir. Bunun dışında Akdeniz ve Eğe bölgesinin dağlık kesimlerinde rastlanır. Kışın gövde rengi ile, baharda çiçekleri ile, yazın meyveleri ile sonbaharda ise sararan ve kızaran yaprakları ile doyumsuz manzaralar oluşturur. Odunu oldukça değerlidir.

Kültür kirazı ve süs kirazları içinde iyi bir aşı altlığıdır. Bu türle uygun alanlarda endüstriyel ağaçlandırmalar yapmakta yarar vardır.

Share
Posted in: , , , Posted on: 1.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.