1.01.2016

KIZIL AĞAÇLAR (ALNUS Mill.)

Global Bilgiler  /  at  23:34  /  No comments

Aile: Huşgiller (Betulaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Kızılağaçlar, kışın yaprağını döken ağaç, bazıları çalı halindeki odunsu bitkilerdir. Yapraklar sade, kenarları dişlidir. Kızılağaçların nem istekleri yüksektir. Köklerinde bulunan, havanın serbest azotunu bağlayan bakteriler nedeniyle, fakir topraklar üzerinde kolaylıkla yetişir. Hafif, hava ile temas halinde kırmızı bir renk alan odunları, çeşitli amaçlarla kullanılır. Kızılağaç cinsinin kuzey yarım kürenin ılıman ve serin yerlerine yayılmış 30 türü bulunur. Türkiye’de Alnus glutinosa ve Alnus orientalis adlı türleri doğal olarak yetişir. Bu türler, hızlı gelişen orman ağaçları niteliğindedir.
Kızılağaç (Alnus glutinosa (L.) Gaertn ):
30 metreye kadar boylanan düzgün gövdeli öncü bir orman ağacıdır. Kızılağaç bir ışık ağacıdır. Nemli topraklarda yetişir ve durgun suya dayanıklıdır. En fazla ırmak ve dere kenarlarında, bataklık alanlarda, nemli ormanlarda, saf ya da diğer ağaçlarla karışık olarak bulunur. Kuvvetli kütük sürgünü verme özelliği vardır.
Türkiye’de, Marmara ve Batı Karadeniz bölgesinde 0-1200 metre arasında yetişen Alnus glutinasa subsp. glutinasa, Doğu Karadeniz bölgesinde 0-1700 metreler arasında yetişen Alnus glutinasa subsp. barbata ve Doğu Akdeniz bölgesinde 300-1600 metre arasında yetişen Alnus glutinasa subsp. antitaurica adlı 3 alt türü doğal olarak bulunur.
Türk Kızılağacı (Alnus orientalis Dence):

Türk kızılağacı (Doğu kızılağacı), 20 metreye kadar boylanabilen bir orman ağacıdır. Sadece; Türkiye’nin Akdeniz bölgesi ile Anadolu’nun uzantısı Suriye, Lübnan ve Kıbrıs’ta doğal olarak yayılır. Çoğunlukla dere ve ırmak kenarlarında, 1000 m yüksekliğe kadar olan alanlarda yetişir. 

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.