1.01.2016

KOKAR AĞAÇLAR (AILANTHUS Desf.)

Global Bilgiler  /  at  23:29  /  No comments

Aile: Kokarağaçgiller (Simaroubaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Kokarağaçlar, kışın yaprağını döken boylu ağaçlardır. Tek tüysü yaprakları sürgünler üzerinde almaçlı olarak dizilir. Kuzey Avustralya ile Güney ve Doğu Asya’da 7 taksonu yetişir. Türkiye’de Ailanthus altissima adlı türü yaygın olarak çeşitli amaçlı ağaçlandırma çalışmalarında geçmişten bu yana kullanılır.
Kokarağaç (Ailanthus altissima (Mill.) Swingle.):

Geniş tepeli 25 m boylanabilen, hızlı büyüyen fakat kısa ömürlü bir ağaçtır. Ana vatanı Çin’dir. Fakir topraklarda ve olumsuz koşullarda yetişebilme özelliğine sahiptir. Gevşek ve derin topraklarda hızlı gelişir. Nemli iklime sahip alanlarda hızla yayılarak istilacı bir tür haline gelebilir. Işık ve sıcak isteği fazladır. Çok kuvvetli kök ve kütük verme özelliğine sahiptir. Odunundan vatanında mobilyacılık dahil birçok alanda yararlanılır. Yaprakları ipek böceği yetiştiriciliğinde kullanılır. Türkiye’de geçmişten bu yana olumsuz koşulların egemen olduğu alanların ağaçlandırmasında, erozyon kontrolü çalışmalarında yaygın olarak kullanılmıştır. Kentin olumsuz koşullarına dayanıklı olduğundan yol ağacı olarak kullanılır. Bu amaçla meyveleri sonbaharda kırmızı olan formu tercih edilir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.