29.01.2016

Lahana Turşusu

Global Bilgiler  /  at  12:01  /  No commentsBeyaz Lahana Turşusu

Malzemeler: 
5 litrelik turşu kabı için:
3 kilo beyaz organik lahana ( Türkiye’de yetişen lahanaların büyük bölümü organik standartlara uygundur )
3 yemek kaşığı kaya tuzu ( İşlenmemiş, İyotsuz )
4-5 diş sarımsak,
Su,
Acı biber (isteğe göre)
Bir miktar Biberiye atabilirsiniz. Turşu dayanıklılığını arttırması için
Lahanayı Ovmak İçin:
2 yemek kaşığı normal tuz.
Organik Beyaz Lahana Turşusu Tarifi
Lahanalar orta kalınlıkta doğranır ve üzerlerine normal tuz serpilerek lahanalar ovulur. Bu vaziyette 1 gece bekletilir.  Ardından içine sarımsaklar atılıp iyice karıştırılır ve 5 litrelik turşu kabına lahanalar doldurulur. Bir kap içinde kaya tuzu ve su karıştırılıp tuz eridikten sonra lahanaların üzerine, lahanaları örtecek kadar boca edilir, eksik kalırsa su ilavesi yapılır. Turşu kabının ağzı sıkıca kapatılır, hava almaması gerekmektedir. Kurulan turşu; güneş görmeyen serin ve karanlık bir yerde 3 hafta kadar bekletilir. 3 hafta sonra turşu tüketilmeye hazırdır.

Kırmızı Lahana Turşusu
Kırmızı Lahana Turşusu Malzemeler
2 tane orta boy kırmızı lahana
Tuz
Bir çay bardağı Elma Sirkesi
4/5 tane limon tuzu
Su
Kırmızı Lahana Turşusu Yapımı
Lahanalar yıkanır ve yaprakları ince ince doğranır. Üzerine tuz eklenip, diriliği geçinceye kadar ovulur. Yumuşayınca, kavanoza doldurulup üstüne limon tuzu eklenir, 1/1 oranında su ve sirke eklenir. Yani üzeri doldurmak için kullanılacak olan sıvının yarısı su yarısı sirke olacak. Buzdolabında 3-4 gün bekletildikten sonra tüketime hazır hale gelir.

Lahana Turşusu Faydaları 

Öncelikle Lahana turşusu tam bir vitamin deposu olup; fermente bir ürün olduğundan; içeriğinde bol miktarda prebiyotik bakteri bulunmaktadır, ayrıca lahana turşusu B 12 vitamini bakımından en zengin bitkisel kaynaktır denebilir. Bunun yanında; pek çok fitokimyasal, A, E, C ve K vitaminleri açısından çok zengindir. Özellikle sindirim sorunları için mükemmel bir besindir. İçeriğinde bulunan laktik asit, sindirim sistemini koruyucu özellikleri vardır. İçeriğine konulan; sirke’de önemli bir vitamin kaynağı olup;limon katılması durumunda, limonun fermantasyonuyla P ( Rutin )  vitamini içeriği de zenginleşecektir.

Share
Posted in: , Posted on: 29.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.