1.01.2016

MAMUT AĞACI (SEQUOIADENDRON Buchh)

Global Bilgiler  /  at  23:12  /  No comments

Aile: Bataklıkservisigiller (Taxodiaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Jeolojik devirlerde çok sayıda türü dünyanın değişik yerlerine dağılmışken, günümüzde Kuzey Amerika’nın batısında Sequoiadendron giganteum adlı tek bir türü kalmıştır. Geçmişte Anadolu’da doğal olarak bulunan bir taksondur.
Mamut Ağacı (Sequoiadendron giganteum (Lindl.) Buchholz.):
Kaliforniya’nın Sierra Nevada dağlarında doğal olarak yetişir. Ilıman iklim koşullarından hoşlanır. Konik görünümlü, her dem yeşil, ibreli, dev yapılı ağaçlardır. Yaşlı gövdelerin 25 cm, kalınlığa ulaşabilen, yumuşak dokulu, derin çatlaklı kızıl-kahverengi kabuğu vardır. Odunu çok değerli orman ağacıdır. Türkiye’de mamut daha çok deniz ekosisteminin hüküm sürdüğü yörelerde yetişir.

Vatanında 80 metrenin üzerindeki boya, 30 m çevreye ulaşan, ana gövdesi silindirik, konik yapıda, 4000 yıldan fazla yaşayabilen dev bir orman ağacıdır. Aynı zamanda çok kıymetli bir park ağacıdır. Sürgün ve yaprak rengi değişik birçok formu vardır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.