1.01.2016

PORSUKLAR (TAXUS L.)

Global Bilgiler  /  at  23:18  /  No comments

Aile: Porsukgiller (Taxaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Porsuk cinsinin kuzey yarım kürede yayılmış olan 7 değişik türü, çok çeşitli varyete ve formları bulunur. Her dem yeşil, ibreli, orta boylu ağaç ya da küçük ağaçlardır. Sert soğuklara duyarlıdırlar. Porsuklar ılıman iklim kuşağında, akıntısı iyi topraklarda iyi gelişir ve taban arazilerden kaçınırlar. Toprak ve nem istekleri fazladır. Derine giden kuvvetli kazık kök sistemine sahip, tipik gölge ağaçlarıdır. Esnek ve dayanıklı odunu nedeniyle geçmişte yay yapımında kullanılmıştır. Günümüzde odunundan hediyelik yaylar, küçük mobilyalar yapılır. Meyveleri kuşlar için önemli bir besin kaynağıdır. Yaprakları, tohumu ve sürgünleri son derece zehirlidir. Park-bahçe uygulamalarında süs bitkisi olarak çok fazla kullanılırlar. Türkiye’de; Taxus baccata (porsuk) adlı tek bir türü doğal olarak bulunur. T. chinensis, T. cuspidata, T, brevifolia, T. florida, T. canadensis, T. wallichiana türleri ve onların kültür çeşitlerine ülkemiz park-bahçelerinde sıklıkla rastlanır.
Porsuk (Taxus baccata L.):
Porsuk; Avrupa, Akdeniz ülkeleri, Anadolu ve Kafkasya’da doğal olarak yetişir. Ülkemizde, Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde büyük ormanlar kurmadan daha çok diğer türlerle karışık bulunur. Çok uzun ömürlü bir ağaçtır. 2000-3000 yıl yaşayabilir. Bazı yerlerde 30 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, yuvarlak tepeli küçük ağaçlardır. Yaş ilerledikçe büyümesi Yavaşlar. şiddetli donlara karşı duyarlıdır. Üst yüzü parlak koyu yeşil, altı mat olan ibreler yassı, 1-3 cm uzunlukta ve batıcı değildir. Porsuk onlarca kültür çeşidi ve makaslanabilir özelliğinden dolayı çok makbul bir park-bahçe ağacıdır.
Japon Porsuğu (Taxus cuspidata Sieb et Zucc.):

Japonya, Kore ve Mançurya'da doğal olarak yetişir. Daha çok küçük ağaçtır. Diğer özellikleri porsukla aynıdır. 

Share
Posted in: , , , , Posted on: 1.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.