3.05.2016

RADAR, X-RAY, GPS TÜRÜ CİHAZLARIN VERDİĞİ ZARARLAR

Global Bilgiler  /  at  20:24  /  No comments

Global Bilgiler


Radarlar

İstanbul Boğazı'na inşa edilen gözetleme kulesi sayısı 8 Çanakkale'de de 5 tir. Amaç, Boğazlar'ın artan tanker trafiğinde seyir güvenliğini sağlamak. Ancak Radarların insan sağlığı üzerindeki etkilerinin de yeterince tartışıldığı söylenemez.
Global Bilgiler

Baz istasyonları konusundaki duyarlılık, asıl yüksek radyasyon yayan radarlar için gösterilmiyor ve insanlar yeterince bilgilendirilmiyor.

Radarla çalışanlarda ve radar merkezlerine yakın yaşayan insanlarda özellikle lösemi ve beyin tümörleri artabilir. Radarın kanser yapıcı etkisi, hem Polonya hem ABD ordusunda çok sayıda askeri personel üzerindeki çalışmalara dayanmaktadır. Mikrodalga verilen farelerde B hücre lenfomu endokrin kanserler ve adrenal adenom oluşmaktadır. 5 dakika Mikrodalga ’Iara maruz kalanlarda kanser sıklığmm %5’den %95’e fırladığı gösterilmiştir. İngiltere’de NRPB (Ulusal Radyasyondan Korunma Komitesı) 100 kHz üzerindeki Mikrodalga ’ları kanser yapıcı olarak ilan etmiştir (Doll Raporu). Varşova Radyasyondan Korunma ve Askeri Hijyen Enstitüsünde DR.S. Szimigielski 15 yıl süren ve 3270’i radara maruz kalmış 127.800 askeri personel üzerindeki çalışmasında lösemi ve lenfomun 8 kat arttıgını bulunmuştur.

X-RAY
Global Bilgiler

X-ray bagaj tarama cihazlari ve kapi dedektörleri guvenligi sağlamakta ancak, uzun sure bunlarin basinda duran kisilerin sagligini olumsuz etkilemektedir.

X-ray cihazları X ışınını (Radyoaktif Röntgen Işını) gonderip cismin icinden gelen ışını kamerayla belirleyen cihazlardır.

"Ozellikle, uzun sureli ve yakın mesafede çalışan özel güvenlik görevlisi ve polisler, sperm hücrelerinde testikuler bölgenin radyasyonuna bağlı hücre ölümüne sebep olarak kısırlık tehlikesi yaşayabilir.

X-ray cihazı yakınında çalışan anne adayı (Hamile ve hamilelik ihtimali olanlar) konuyu amirlerine ileterek başka göreve alınmalarını isteyebilmeli. Cihazdan geçecek anne adaylar ı guvenlik gorevlisine gebe olduklarini bildirerek, klasIk ust arama yontemi ile aranmayı istemeli.

Kalp pili takılı hastalar asla bu tür aramadan gecirilmemelidir. Kalp pili takanlar, ameliyatı yapilan hastane tarafından verilmis özel kimliklerini gostererek, kapı dedektörlerinden ve x-ray cihazlarindan geçirilmemeyi istemeli." 

GPS

Global Bilgiler
Global Konum Belirleme Sisteminin, yüksek doğruluk gerektiren aplikasyon çalışmalarında kullanılmasını sağlayan Real-Time Kinematic (RTK) GPS sistemlerinin kullanımı, özellikle mesleki çalışmalarda yeni bir çığır açmıştır. Referans alıcı, koordinatları bilinen bir noktaya kurulduğunda, elde edilen faz gözlemleri için düzeltmeler hesaplanmakta ve düzeltmeler radyo-modemler vasıtasıyla gezici alıcıya iletilmektedir. Gezici alıcı tarafında bu şekilde elde edilen düzeltmeler, değerlendirilmekte ve tamsayı bilinmeyenleri çözülerek hassas konumlama yapılabilmektedir. Bu çalışmada kullanılan RTK-GPS ölçümünde radyo modemlerin oluşturmuş olduğu elektromanyetik dalgaların insan sağlığı üzerine olası etkileri diğer elektromanyetik radyasyon yayan cihazlarda olduğu gibi mevcuttur.
Global Bilgiler

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.