1.01.2016

SEKOYALAR (SEQUOIA Endl.)

Global Bilgiler  /  at  23:09  /  No comments

Aile: Bataklıkservisigiller (Taxodiaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Buz devrinden önce kuzey yarım kürenin her tarafında 40 kadar türü yayılmış olan sekoyanın günümüzde Kuzey Amerika’nın Pasifik sahillerinde kalmış tek bir türü (Sequoia sempervirens) yetişir. Geçmişte Anadolu’da doğal olarak bulunan bir taksondur.
Sekoya (Sequoia sempervirens (D. Don) Endl.):
Kuzey Amerika’nın Pasifik sahillerinde 1000 metreye kadar, geniş alanlarda saf ya da duglasla karışık ormanlar kurar. Burada yazın sürekli olarak sis altında kalan sahil arazilerine bağlı bir ağaçtır. Yüksek bir hava ve toprak nemi ister. Silindirik görünümlü, her dem yeşil, ibreli dev yapılı ağaçlardır. Yaşlı gövdelerin 25 cm kalınlığa ulaşabilen, üzeri çatlaklı kırmızı-kahverengi kabuğu vardır. Türkiye’de sekoya daha çok Karadeniz ekosisteminin hüküm sürdüğü yörelerde yetişir.

Vatanında 110 metrenin üzerindeki boya, 25 m çevreye ulaşan, ana gövdesi silindirik, konik yapıda, 2000 yıldan fazla yaşayabilen dev bir orman ağacıdır (Resim 2.10.1 ve 2.10.2). Yassı ibreler, koyu veya mavi-yeşil, üst yüzü hafif kabarıktır. Alt yüzünde iki beyaz stoma bandı vardır. Sekoya sürgün verme özelliğindedir. Çok dayanıklı, öz kısmı koyu kırmızı renkli odunu çok değerlidir. Bugüne kadar önemli bir hastalığına rastlanmamıştır. Aynı zamanda kıymetli bir park ağacıdır. Sürgün ve yaprak rengi değişik birçok formu vardır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.