27.03.2016

SORGUM YETİŞTİRİCİLİĞİ

Global Bilgiler  /  at  13:07  /  No comments

Global BilgilerSorgum, boyu 3 metreye kadar ulaşabilen buğdaygiller ailesine ait bir yem bitkisidir. Sıcağa ve kurağa dayanıklı bir bitki olup, toprak ayırt etmemektedir. Tuzlu ve alkali topraklara dayanıklıdır.

Sorgum, yüksek fotosentez verimine sahiptir ve her iklim koşulunda kolaylıkla yetişebilmektedir. Fazla sulama ve gübre ihtiyacı bulunmamaktadır. Akdeniz ikliminde ise Nisan ve Eylül ayları en elverişli gelişim aylarıdır. Türkiye'de özellikle büyükbaş hayvanların yem ihtiyacını karşılamak için kullanılan yüksek enerjili bir bitkidir.
Toprak Hazırlığı

Sorgum bitkisi her türlü toprakta yetişir. Ancak orta derecede iyi drenajlı, killi-tınlı topraklarda bol ürün verir. Sorgum bitkisinin tohumlarının oldukça küçük ve çimlenmeden sonraki 4 hafta içinde gelişmesi yavaş olduğundan ekim yatağı yabancı otlardan temizlenmelidir.

Ekim
Global Bilgiler
Kurağa ve sıcağa çok dayanıklıdır. Ekim yatağının özenle hazırlanması gerekir. Ekim zamanı mısır ekiminden 1 -2 hafta sonradır. Serpme ekimde 5-6 kg/da, sıraya ekimde ise sıra aralığı genişliğine göre 1 -6 (ortalama 2-3) kg/da tohumluk kullanılır. Sıra aralığı kuvvetli topraklarda ot üretimi için

Global Bilgiler15 -20 cm, tohum üretiminde 70-80 cm, kıraç koşullarda ise ot üretimi için 75-80 cm, tohum üretimi için 100-120 cm olmalıdır. Sorgum tohumu 2-3 cm derinliğe ekilir ve ekimden sonra toprak bastırılır.
Sulama
Global BilgilerSulama verimi büyük ölçüde artırır. Sulama sayısı ve verilecek su miktarı bölgeye ve toprak yapısına göre birkaç kez arasında değişir. Sorgumun su tüketimi salkımlanma ve çiçek devresinde artar.

Gübreleme

Sorgum topraktan fazla miktarda besin maddesi çeker. Özellikle azot ihtiyacı çok fazladır. Fosforca fakir topraklarda dekarda 5-10 kg/da P2O5 verilmelidir. Sulanabilen yerlerde ekimle birlikte ve bitkiler 30-40 cm boylandıklarında 5-6 kg/da azot(N) uygulanır. Ayrıca her biçimden sonra 4 kg/da N verilir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.