26.01.2016

Tabletinizin Şarjı Yinemi Bitti?

Global Bilgiler  /  at  02:37  /  No commentsTabletler, boyutları, hafifliği ve taşınabilirliğiyle günümüzün vazgeçilmez elektronik eşyaları arasına girdi. Ancak şarj sorunu hiç bitmedi.

Tam da ihtiyacınız olduğu anda tabletinizin şarjı bitsin istemiyorsanız haberimize bir göz atın. Eğer hâlâ bir tabletiniz yoksa ve almayı düşünüyorsanız tablet PC’nin artı ve eksilerini de incelemenizde fayda var. 


Çalışan Uygulamalar

iOS ve Android tabanlı tabletlerin arka planda çalışan uygulamaları, tabletlerin RAM’inde yer kapladığı gibi işlemcisinin de pasif çalışmasına neden olur.

Dolayısıyla kullanıcı cihaz üzerinde işlem yapmasa bile tablet, pili aktif şekilde tüketmeye devam eder. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için kullanmadığınız uygulamaları mutlaka kapatmalısınız.


Ekran Parlaklığı

Tabletlerde pili en çok harcayan donanım, parlaklık seviyesi yükseltilmiş ekranlardır. Zira tabletlerin büyük ekranları halihazırda yoğun enerji gerektirdikleri gibi, parlaklık seviyesi yükseltildiğinde pil tüketimi daha da artarak tabletinizin şarjının belirgin şekilde hızla azalmasına neden olur.


Kablosuz Ağlar

Arka planda çalışan uygulamalar ve ekran parlaklığı kadar tabletin pil performansını etkileyen bir diğer husus da kablosuz ağlardır. İnternet bağlantısının devamlı aktif olarak kalması, sosyal ağlardan gelen bildirimler ve kullanıcıdan habersiz yapılan güncellemelerle pilin hızla tükenmesine yol açar.

İnternet kullanımı ile ilgili yapılan bir diğer hata da WiFi’ı açık bırakıp mekan değiştirdiğinizde ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda cihazınız sürekli WiFi noktası arayacağından, pilin boş yere hızla harcanmasına sebep oluyor.

Dolayısıyla kablosuz bağlantı kurduğunuz lokasyondan uzaklaştığınızda, cihazınızın ayarlarından WiFi’ı kapatmanız pilinizin hızla tükenmesinin önüne geçecektir. Ayrıca günün belli aralıklarında, ihtiyacınız yoksa interneti kapatmanız, şarj süreniz için saatlere varan avantajlar sağlayabilir.


Uygulama Güncellemeleri

Tablet ve benzeri akıllı cihazlar için uygulama geliştiren şirketler, güncellemeler yaparak uygulamaların dezavantajlarını ortadan kaldırır ve uygulamanın daha yüksek performans/verimlilik ile çalışmasını sağlar. Bu yüzden kullandığınız uygulamalarınızın güncellemelerini mutlaka indirin.


Şarj Alışkanlıkları

Kullanıcıların pil ömrünü kısaltmaya sebep olan bir hatası da cihazın pili tam olarak bitmeden şarja koymaları. Bu durum tekrarlandıkça cihazın pil ömrü kısalıyor ve şarjı hızla bitmeye başlıyor.

Ayrıca cihazın pili  dolmadan da şarjdan çekmek de yine pilin ömrünü kısaltan bir başka uygulama.


Tablet PC’nin Artıları

- Basılı medyaya en iyi alternatif. Kağıt kullanmadan medyayı takip etmenizi sağlar. E-kitap okumanıza izin verir. 
- Android işletim sistemi ile Google Play’den pek çok ücretsiz uygulamayı indirebilirsiniz.
- Eğer sık sık seyahat ediyorsanız Tablet PC’yi yanınızda taşıyabilecek olmanız büyük avantaj. 


Tablet PC’nin Eksileri

- Klavye kullanımı zor. Makale, blog yazısı v.b. yazıyorsanız dokunmatik ekranla işiniz zorlaşır. Ek klavye takabilirsiniz ancak kullanışlı olmaz. Eğer bunu düşünüyorsanız USB uyumlu olmasına dikkat edin. 
- Ekranın çizilmemesi için gayret etmelisiniz. Genelde tablet PC’lerin ekranları kolayca çizilebilir.
- Eli yüzü düzgün bir tablet bilgisayar alabilmek için yüksek bir fiyat ödemeniz gerekebilir.
- Sürekli bilgisayar başında duran bireyler, dışarıda da tablet PC kullanarak, göz, baş ağrısı riskini yükseltir.

Share
Posted in: , Posted on: 26.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.