21.03.2016

TAHTA KURUSU HAKKINDA BİLGİ

Global Bilgiler  /  at  01:03  /  1 comment

haşereler

Tahtakuruları & Tahtakurularının Isırması
Tahtakuruları Türkiye’de ve dünyanın her tarafında bir sorun haline gelmektedir.

Kolayca yayılırlar ve tahtakurusu sayısındaki hızlı büyümeyle sonuçlanan bu istilayla baş etmek zordur.

Bu sorunun üstesinden gelmenin en önemli yolu, tahta kurularıyla ilgili bir farkındalık oluşturmak, tahta kurularından kurtulmanın yol ve yöntemlerini bilmek ve tespit edilir edilmez en acil bir şekilde üstesinden gelmektir.

Tahtakurularını Tanıma
Yetişkin tahta kuruları 5 mm uzunluğundadır. Beslenmeden önce, düzleştirilmiş oval şekilde ve açık kahverengidirler, ancak beslendikten sonra daha yuvarlak ve koyu bir görüntü alırlar.

Gece ortaya çıkarlar ve vücut ısımız ve nefesimizdeki karbon dioksit onları bize çeker.
Genellikle yatak odasında bulunurlar ancak gün boyunca çatlak ve yarık yerlerde gizlenirler.

Tahtakurularının bulunduğu yerler:
  • Yatakların/Döşeklerin ek yerleri
  • Yatak pervazındaki yarıklar
  • Yatağı çevreleyen mobilyanın arkasında (özellikle karyolanın başucundaki tahta)
  • Duvarların yerle/zeminle buluştuğu yerler.
Daha yerleşik olan türler, tahtakurusu pisliğinden/dışkısından yatağın/döşeğin koyu veya siyah olarak lekelenmesiyle ilgilidir.
Yerleşik tahtakuruları, salgılarından çıkan kötü kokuyla belirgindirler.

Tahtakurularının Etkisi
Tahtakurusu ısırmasından endişe mi ediyorsunuz? Tahtakuruları insanların ve diğer memelilerin kanıyla beslenir.

Tahta kurularının hastalık bulaştırma ihtimali olmasına rağmen, bu durum çok nadirdir. Ancak, en büyük sorun, tahtakurusu ısırmalarının neden olduğu tahriş ve sıkıntıdır.

Tahta kuruları bir uzva zarar vermez/acıtmaz. Rahatsızlığa neden olan ve vücudun tepkisinden kaynaklanan kaşıntı tek sorundur.

Isırmaların üstesinden gelinmesi tahrişi dindirir, ancak, tahta kurularında çoğu zaman görülen bir durum olarak, çok sayıda ısırma meydana geldiğinde hala çok rahatsız edici olabilir.

Çok sayıda ısırma ve tahta kurularıyla temas, kaşıntılı tahrişe veya egzemaya neden olabilir.

Tahtakurusu Isırmaları
Tahtakurusu ısırmaları, ısırırken kurbanına haber vermez. Bu ısırmalar vücudun herhangi bir yerinde olabilir, ancak çoğunlukla deri yakınındaki kan damarlarına yakındır.

Tek bir tahtakurusu aynı bölgeyi birden fazla ısırabilir. Ancak, vücudun farklı bölgelerindeki ısırıklar, birkaç tahtakurusu tarafından ısırıldığını gösterir.

Tahtakurusu istilasının ilk anlarında, kurban, ısırıklara karşı bir duyarlılık göstermeyebilir ve kaşınma hissi oluşmayabilir.

Ancak, çarşaflara düşen küçük kan damlacıkları tahta kurusunun varlığını gösterir.

Tahtakurusu Isırıklarının Tanınması
Vücutlarımız çok farklı tepkiler verdiği için, ısırıktan tahta kurularını tanımak zordur.

Isırıklara tahta kurularının neden olup olmadığını tespit etmek için, ısırığın etraflı bir şekilde incelenmesi, ısırmanın ne zaman gerçekleşmiş olabileceği ve diğer faktörlerin göz önüne alınması daha önemlidir.

Tahtakurusu ısırıklarıyla baş etmeyle ilgili öneri ve tavsiye için ısıran böceklerle ilgili kılavuzumuza bakın.

Tahtakurusu İstilasının Kaynağı
Tahtakuruları genellikle elbiseler üzerinde veya mobilya içinde taşınarak eşyaya girer.
En yaygın tahtakurusu kaynağı istilanın olduğu bir otelde kalmaktır. Tahta kuruları veya yumurtaları elbiselere veya bavullara girerler ve daha sonra evlere taşınırlar.

Bir otelde kalırken tahta kurularıyla ilgili belirtiler varsa, ve özellikle uyurken ısırma meydana gelirse veya yatak çarşaflarında kan lekeleri görülürse, eve getireceğiniz eşyalar konusunda çok dikkatli olun.

Risk ve tehlikeyi değerlendirmesi için otel yönetimine başvurun-güvenilir olmasını sağlamak için, elbiseleri yıkayıp ütüleme, buharla dezenfekte etme ve işlemde geçirme gerekli olabilir.

Tahtakurularının Yayılmasına İzin Vermeyin
Eğer evinizde tahtakurusu istilası varsa, elbiseleri, bavulları veya mobilyayı otellere veya arkadaşlarınızın ve ailenizin evlerine götürerek tahtakurusu yayılma risk ve tehlikesi oluşturmayın.

Tahta kuruları, ayrıca, duvar veya yer/zemin boşluklarından bitişikteki eşyalara da geçebilirler. Eğer evinizde tahtakurusu varsa ve bir dairede veya teraslı bir mülkte oturuyorsanız, komşularınıza düşünün ve derhal harekete geçin.

Tahtakurularından Kurtulma Yolları
Tahtakurularını toptan yok etmek çok zor olabilir.
Yüksek seviyede hijyen, dip temel temizlik ve amatör böcek savarların kullanılması, tahtakurusu sayısını kontrol altında tutmaya yardımcı olur, ancak profesyonel bir müdahale, tüm sürüyü/istilayı toptan yok etmek için gereklidir.

tahta kurdu, tahta kurusu ilacı, tahta kurusu ilaçları, tahta kurusu ısırığı, tahta kurusu nasıl yok edilir, tahta kurusu neden olur, tahta kurusu uçarmı, tahta kurusundan nasıl kurtulurum, 

Share

1 yorum:

Unknown dedi ki...

Evimde tahta kurusu var ve ben hic uyuyamiyorum paranoyak oldum ilaclama sirketiyle anlastim ilaclayip gidiyorlar ama ölmuyorlar ne yapacagimi bilmiyorum

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.