26.01.2016

TAHTALI AVI

Global Bilgiler  /  at  20:14  /  No comments

Tahtalı (Columba palumbus), Columbidae (güvercingiller) familyasından uzun kanatlı, uzun kuyruklu, iri ve güzel bir güvercin türü.

Başı küçük ve yuvarlak, gövdesi iri ve geniştir. Başı mavi-gri, sırtı mat gri, kuyruk sokumu açık renktir; kuyruğunun ucu koyu, orta bandı açık renktir. Göğsü koyu pembedir ve iyi ışıkta parlak görünür. Boynunda geniş ve beyaz bir leke vardır, kanatları kapalı iken kenarı boyunca uzanan beyazlık gözler önüne serilir. Uçuş sırasında beyaz kanat şeridi dikkati çeker. Bacakları açık pembedir. Parlak kırmızı ve sarı renkli yakından çok dikkat çekicidir. Genci mat ve düzensiz renklidir, boynunda beyaz yoktur.

Kışın genellikle büyük sürüler halinde uçar ve beslenir. Yabanıllar tarım alanlarında, evciller ise şehir parklarında beslenirler ve sıklıkla büyük bahçelere girerler. Havalanırken kanat sesi gürdür ancak uyarı ötüşü yoktur; sesi hoş ve yatıştırıcı bir kumru ötüşünden ibarettir.

Tahtalı Avı

Tahtalı ile gökçe’nin arasındaki farklar. Tahtalı güvercin’den büyük boynundaki halkadan tanınır ve özellikle kışın sürü halinde gezer. Gökçe ise tahtalı’dan az büyük ve rengi duman grisi’dir. Genelde çift dolaşır, her iki türe yaz aylarında koru kenarlarında rastlamak mümkündür. tahtalı oldukça saçma taşıan bir kuş türü’dür, saçma yarasına olan direnci fazladır, etleri gevrek vee lezzetlidir.

Avcılığında plastik mühre kullanılır, mümkün ise göç veya yerli zamanda mühre2nin gözle görülecek en yüksek noktaua konması gerekir. Tahtalı üveyik gibi çok ürkek ve temkinlidir. buna karşın iyi teknik kullanarak çok verimli avcılığı yapılmaktadır.

Ormanlık yerler’de yüksek yerleri seçer. Konacakları yere önce öncü kuşlar gelir konar. İyice tehlikenin olmadığına karar verdiklerinde gidip sürüyü aynı bölgeye getirirler. bu yüzden göç zamanı buna dikkat edip sabredersek avlanma şansımız artar. Aksi taktirde ürkerler ise kesinlikle o bölgeye bir daha gelmezler. Kışın göç zamanı belli yerlerden geçtikleri için bu gibi oynak rotaları arazide önceden tespit etmekte fayda vardır. sisli vee rüzgarlı havalar’da alçak uçarlar. eğer birkaç tane avlamışsak bunları mühre gibi arazinin uygun yerlerine koymakta fayda vardır. Bu avda çok iyi gizlenmek ve kamufle olmak gerekir, İyi yer tutan ve iyi saklanan avcının mutlaka yüzü gülecektir
http://www.kuluckaclub.com/konu-tahtali-avi.html

Share
Posted in: , Posted on: 26.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.