4.01.2016

Toprağın Oluşumu

Global Bilgiler  /  at  15:47  /  No comments

Kayaların toprağa dönmesine toprak oluşumu denilmektedir. Toprak bilginleri kaya terimi yerine “toprak ana materyali” veya “toprak materyali” terimini kullanılmaktadır.
Aslında kaya ve toprak ana materyali deyimleri arasında farklar vardır. Toprak oluşunda önce kayalar toprak ana materyaline dönüşmekte ve sonra da toprak ana materyalinden, toprak meydana gelmektedir. Gerek toprak ana materyalinin oluşumu ve gerekse bundan toprakların meydana gelişi bir seri fiziksel, kimyasal ve biyolojik olayların sonucudur. Biz bütün bu olayların etkisiyle kayalardan toprakların meydana gelişi olayına parçalanma ve ayrışma adını veriyoruz. Parçalanma ve ayrışma sonucunda toprak ana materyalini oluşturan kayalar ve mineraller daha küçük parçalara bölünür. Başlangıçta bulunan veya sonradan oluşan, suda çözünür bir kısım madde orijinal yerinden uzaklaşır. Bu arada bir kısım yeni maddeler de meydana gelir (killer, organik maddeler).

Toprakların oluşumunda cereyan eden olayları, başından sonuna kadar bir çözünme ve kimyasal ayrışma kabul etmek doğru değildir. Zira toprak oluşumu işlemi parçalayıcı ve bozucu olduğu kadar da yapıcıdır. Kayaların ayrışması sırasında, toprakların önemli bir yapı maddesi olan kil minerallerinin oluşumu organik maddenin birikmesi ve nihayet toprakta birbirinden farklı tabakaların meydana gelişi toprak oluş işleminin yapıcı taraflarıdır.

Share
Posted in: , , Posted on: 4.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.