3.05.2016

TRAKYA KARASAL İKLİMİ

Global Bilgiler  /  at  09:19  /  No comments

Global Bilgiler
Marmara Bölgesi'nin Trakya bölümünde hüküm sürmektedir. Özellikle Edirne ve Kırklareli kışları soğuk olan karasal iklimin etki alanı içerisindedir. Anadolu'daki Karasal İklimden farkı daha yağışlı olmasıdır.

Yazları sıcak ve kurak, kışları çok soğuk ve kar yağışlıdır. Sınırları doğuda Kırklareli ilinin Karadeniz kıyılarından biraz içeride ve Büyükçekmece Gölü-Rumeli Feneri olup; güney sınırları ise Enez-Evreşe-Şarköy çizgisidir. 

Trakya'da bu iklimin etkili olmadığı yerler: 

Demirköy, Vize ilçelerinin kıyı kesimleri, Enez ve Keşan ilçelerinin sahilleri, Eceabat ilçesinin tamamı, Gelibolu ilçesinin kuzeyi hariç tamamı, Şarköy ilçesinin güney kısmında etkili olmamaktadır.
Global Bilgiler

Yazı sıcak ve kışı nispeten soğuk geçer. Doğal bitki örtüsü kurakçıl orman ve antropojen bozkırdır. Soğuk ay olan Ocak ayı ortalama sıcaklığı 2.8°C, sıcak ay olan Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 23.9°C, yıllık ortalama sıcaklık 13.2°C dır. Ortalama yıllık toplam yağış 559.7mm dır ve yağışların çoğu kış, ilkbahar ve sonbahar mevsimindedir. Bölgede az da olsa yazın da yağış olur. Yaz yağışlarının yıllık toplam içindeki payı %17.6 dır. Yıllık ortalama nispi nem %69.6 dır.

*Antropojen bozkır, İnsanlar tarafından orman örtüsünün tahrip edilmesi sonucu oluşan bozkırlara verilen isimdir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.