26.01.2016

UÇAR AVCILIĞINDA ATIŞ TEKNİKLERİ

Global Bilgiler  /  at  21:09  /  No comments

Global Bilgiler

Hareketli hedefe,atışta hedefe nişan almak imkansızdır,hareket eden hedef daima yer değiştirdiğinden hiç bir zaman sabit bir hedef gibi nişan alınan noktada durmaz,dolayısıyla atış tekniğinin de bu şarta göre geliştirilmesi gerekir.


Birinci sorun insanın tepkisi (Reaction time) süresidir, bu süre beynin karar vermesi ile parmağın tetiği çekmesi arasında geçen zamandır,birçok kişi için bu saniyenin beşte biri kadardır.

İkincisi ise mekanik ( Lock time) gecikme diye adlandırılır, tetiğin çekilmesi ile saçmanın veya merminin namluyu terk etmesi arasında geçen zamandır, değişken olmakla beraber yaklaşık saniyenin yedide bir kabul edilir.

Sonuncu olarak da saçma veya merminin avın olduğu mesafeye erişmesi için geçen zamanı dikkate almak gerekir,burada hedefin hızı ve uçuş açısı da gözönünde bulundurulur ve geçen süre yine değişkendir.

Atış teknikleri; Korunan veya muhafaza edilen önleme tekniği, Süpürme tekniği ve Nokta veya insiyaki atış tekniği olmak üzere üçe ayrılır

1.Korunan veya muhafaza edilen önleme tekniği (Sustained lead) :
Global Bilgiler


2.Süpürme Tekniği (Swing through) :
Alışılması en zor ama hareketli hedefleri hiç kaçırma şansı olmayan tekniktir.Yıllardır bende bu yöntemi kullanıyorum..
Global Bilgiler

3.Nokta veya İnsiyaki atış tekniği (Point, instictive or snap shooting) :
Global Bilgiler

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.