26.01.2016

ÜVEYİK AVI

Global Bilgiler  /  at  20:14  /  No comments

Büyük üveyik (Streptopelia orientalis), güvercingiller (Columbidae} familyasından bir güvercin türü.

Merkezi Sibirya’da taigada yaşayan S.o. orientalis, ve merkezi Asya’da açık ormanlık bölgede S.o. meena olmak üzere iki ayrı formu vardır. En güneydeki popülasyonlar yerleşiktirler ama diğer kuşlar kışın güneye, Hindistan, güneydoğu Asya ve güney Japonya’ya göç ederler. Bu tür, kuzey ve batı Avrupa’ya nadir bir serseridir. S.o. orientalis, batı Alaska ve Britanya Kolumbiyası’nda nadirlik olarak meydana çıkarlar. Bu küçük tür, onun Avrupalı kopyası olan üveyiğe kuş tüyü olarak çok benzerdir

ÜVEYİK HAKKINDA BİLGİLER
Üveyik güvercin familyasının bir üyesi olarak bilinen birkuştur. Bu coğrafyaya nisan ayında gelmeye başlar.Mayıs sonuna doğru yuva yapıp üremeye başlar.Av sezonu açıldığında yeni yavrular kendine gelmiş büyük üveyik lerin arsına karışmış olurlar.

Üveyiklerin beslenmeleri gündüz Arpa ve buğday anızları susam tarlaları, ay çiçek tarlalarında beslenip akşam oluncaormanlık ve çay kenarlarına tünerler(uyurlar)

ÜVEYİK AVLAMA YÖNTEMLERİ - ÜVEYİK AVI İNCELİKLERİ

2. Çeşit avlanabilir.

1-)Öneze geçit avı uçar avı kuşların yayılımdan dönüşte yatmak için oramanlık ve ağaçlık alanlara çekileceği zamanlarda geçit olarak kullanılan güzergahlar önceden takip edilir.Bunlar avcılar tarafından bilinir.Kuşlar burdan geçtiği esnada avlanırlar.

2-)Hayvanların uyumak için çekildiği ağaçlarda avlanmak kolay bir avlanma yöntemidir. Bunun için hayvanların yaylımdan dönmeden önce geleceği yerlere gidip saklanılır.güme gibi çalı çırpıdan gizlenmek için yer yapılır. Daha sonra üveyikler geldiğinde avlanılır. Tabi iyi bir avcı üveyiğe ağaçta sıkmaz. Avcılık kültüründe ters bir durumdur.

Avcıdan avcıya değişmekle beraber üveyik fişeği üveyik avında avında 24 gram 7.5 dan başayarak fişekler kullanılmaktadır. Tüfek olarak her türlü tüfek üveyik avında kullanılabilir. Uzak ve yakın avlanmaya göre tüfek seçimini kendiniz yapabilirsiniz.

Share
Posted in: , Posted on: 26.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.